Polski miks energetyczny, czyli węgiel i alternatywne źródła

Do tematu polskiego miksu energetycznego nawiązał premier Mateusz Morawiecki w czasie sobotniego spotkania z mieszkańcami Będzina. Jak mówił - rząd nie planuje szybkiego odejścia od węgla.

2019-05-20, 07:50

Polski miks energetyczny, czyli węgiel i alternatywne źródła
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/1968

Posłuchaj

Jaka przyszłość czeka polską energetykę? Odpowiedzi na to pytanie szukał Marcin Jagiełowicz w audycji na antenie radiowej Jednyki.
+
Dodaj do playlisty

Fundusz Modernizacyjny ma wspierać mniej zamożne kraje Unii Europejskiej w redukcji emisji dwutlenku węgla. Środki w Funduszu są powiązane z opłatami za uprawnienia do emisji CO2. Wciąż nie wiadomo ile z tej puli przypadnie Polsce.

- Na powolne wygaszanie węgla Warszawa być może dostanie akceptację Brukseli - komentuje Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.

Według Mateusza Morawieckiego rozwój energetyki opartej na węglu równolegle z alternatywnymi źródłami nie stoi w sprzeczności z dbaniem o jakość powietrza.

W Będzinie przypominał m.in. o zainicjowanym przez rząd programie Czyste Powietrze.

REKLAMA

Wśród pomysłów na polską energetykę jest też atom - o czym mówił kilka dni temu na antenie Polskiego Radia wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Plany dotyczące energetyki jądrowej czy wiatraków na morzu i lądzie zostały zapisane w projekcie Polityki Energetycznej Polski na najbliższe 10 lat. Po konsultacjach w czasie których spłynęło ponad 1800 uwag, ponownie przedstawiono dokument w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dokument ma być impulsem rozwojowym dla spółek energetycznych - mówi Bartłomiej Sawicki z portalu BiznesAlert.

Obecnie najwięcej dwutlenku węgla wypuszczają do atmosfery Stany Zjednoczone, Chiny i Indie, które łącznie odpowiadają za 50 procent globalnej emisji. Polska odpowiada za około 0,9 procent globalnej emisji.

Marcin Jagiełowicz, ak, NRG

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej