ZUS: na "pomostówce" można dorabiać coraz więcej
Blisko 28 tysięcy osób w Polsce pobiera emerytury pomostowe. Taka emerytura pozwala kończyć pracę 5 lat przed ustawowym wiekiem emerytalnym. Kobiety mogą skorzystać z tego przywileju w wieku 55 lat, a mężczyźni w wieku 60 lat.
2019-07-05, 16:20
Posłuchaj
Warunkiem jest co najmniej 15-letni staż pracy w warunkach szczególnych, na przykład w górnictwie, hutnictwie czy przy mokrym garbarstwie lub o szczególnym charakterze jak w przypadku maszynistów, pilotów i dyżurnych ruchu.
Można dorabiać, ale...
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska przypomina, że do emerytury pomostowej można dorabiać w ograniczonym zakresie. Jednak dzięki dobrej sytuacji gospodarczej i przez to wzrostowi średniego wynagrodzenia osoby pobierające takie emerytury mogą dorabiać coraz więcej.
W pierwszym kwartale tego roku przeciętne wynagrodzenie ogłoszone przez GUS wyniosło 4950 złotych brutto. Ponieważ bez uszczerbku dla wcześniejszej emerytury nie wolno przekroczyć 70 procent tej sumy, przy zarobku do 3 465 złotych brutto miesięcznie świadczenie nie zmaleje.
Kiedy zawieszenie pomostówki?
REKLAMA
Skoro zaś wcześniejsza emerytura jest zawieszana przy przekroczeniu 130 procent średniej płacy, przy dorobieniu 6 436 złotych miesięcznie w danym miesiącu emerytura zostanie zawieszona.
Pobierający emerytury pomostowe muszą też pamiętać, że powrót w celu dorobienia do pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze powoduje zawieszenie emerytury pomostowej bez względu na przychód.
Prezes ZUS przypomina, że emeryci, którzy ukończyli 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet, mogą dorabiać bez ograniczeń.
IAR, akg
REKLAMA
REKLAMA