Płk Ryszard Białous wrócił do domu. Jego prochy spoczęły na CW na Powązkach

2019-08-10, 12:00

Płk Ryszard Białous wrócił do domu. Jego prochy spoczęły na CW na Powązkach
Uroczystości pogrzebowe kpt. Ryszarda Białousa ps. "Jerzy" na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Foto: PAP/Marcin Obara

- To jest niezwykła chwila, sen o wolnej Polsce dopełnia się. Dla pana płk. Ryszarda Białousa, dla "Jerzego", to marzenie o tym, aby Polska była niepodległa, była w pełni suwerenna, była wolna, była kwitnąca i żeby być w niej... dzisiaj właśnie się realizuje - mówił prezydenta Andrzej Duda. 

Posłuchaj

09.08.19 "Nos Kleopatry" (Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

westerplatte-free-shut-1200.jpg
Ustawa o Westerplatte podpisana. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: cieszymy się

Kilka dni temu odbył się ponowny pogrzeb Ryszard Białousa "Jerzego", dowódcy Batalionu "Zośka", który zasłynął ofiarną walką w Powstaniu Warszawskim. Spoczął w środę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. - Dopełnia się sen o wolnej Polsce - żegnał dowódcę AK prezydent Andrzej Duda.

W audycji gościem był syn dowódcy Jerzy Białous oraz Mariusz Olczak, wicedyrektor AAN, który opowiedział o nowych faktach, odkrytych w dokumentach, na temat tej postaci.


Powiązany Artykuł

powstanie warszawskie 1200.jpg
Ryszard Białous ps. "Jerzy". Mało znana wybitna postać Powstania Warszawskiego

Od informacji do informacji

Syn Ryszarda Białousa przyznał, że wzruszyły go słowa prezydenta Andrzej Dudy. - Nie spodziewałem się tak wzruszającej przemowy. Łzy leciały mi z oczu - powiedział Jerzy Białous.

Mariusz Olczak opowiedział m. in. akcji zbierania informacji i dokumentacji żołnierzy Armii Krajowej w Archiwum Akt Nowych. - Chcemy nadrobić stracony czas z okresu komunistycznego - wyjaśniał.

- W internecie znalazłem adres mailowy do wnuka Ryszarda Białousa. Ten skontaktował nas ze swoim ojcem, panem Jerzym i tak rozpoczęliśmy współpracę - mówił wicedyrektor AAN.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Nos Kleopatry"

Prowadząca: Agnieszka Kamińska

Goście: Jerzy Białous (syn Ryszarda Białousa), Mariusz Olczak (wicedyrektor Archiwum Akt Nowych)

Data emisji: 9.08.2019

Godzina emisji: 22:06

Polecane

Wróć do strony głównej