"Wojna cywilizacji". Temat aborcji w kampanii wyborczej
- Czasem zachowanie w jakiejś sprawie na pewien czas "status quo" otwiera możliwość ku zmianie w przyszłości. Natomiast podnoszenie ciśnienia, pewnego rodzaju histeria może spowodować awanturę, która przyniesie skutki przeciwne - mówił w Polskim Radiu 24, w kontekście pomysłów dotyczących zmian w prawie aborcyjnym, publicysta Filip Memches.
2019-10-05, 08:11
Posłuchaj
Kampania wyborcza w Polsce zbliża się do końca. W jej ostatnich dniach szczególnie uaktywniło się jedno z mniejszych ugrupowań, które próbuje przekonać do siebie konserwatywny elektorat rządzącego Prawa i Sprawiedliwości. Jak powiedział w "Wojnie cywilizacji" prowadzący Robert Tekieli, Konfederacja, która dotąd miała dwa przewodnie tematy - amerykańską ustawę 447 oraz aborcję - obecnie zajmuje się już tylko aborcją.
O tym, jaką rolę kwestia aborcji, liberalizacji bądź zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce zajmuje w kampanii wyborczej w "Wojnie cywilizacji" mówił Filip Memches.
Powiązany Artykuł
Marcelina Zawisza o "Pakcie dla Kobiet": 10 punktów, w tym kwestia aborcji
Sprawa aborcji w polityce i kampanii wyborczej
Jak zauważył prowadzący audycję, Konfederacja przedstawia się jako partia gwarantująca zaostrzenie prawa aborcyjnego. W tym temacie atakują przede wszystkim Prawo i Sprawiedliwość podkreślając, że partia rządząca - mimo konserwatyzmu światopoglądowego - zagadnienia aborcji nie ruszyła.
Gość Polskiego Radia 24 zwrócił jednak uwagę na to, że bodaj największe protesty społeczne w trwającej kadencji Sejmu wywołały właśnie przede wszystkim propozycje zaostrzenia prawa aborcyjnego. Jak podkreślił, radykalna zmiana w tej materii - jeśli nie będzie wiązała się z silnym i niezachwianym poparciem społecznym - może doprowadzić w krótkim czasie do ponownej gwałtownej zmiany w drugą stronę.
REKLAMA
- Czasem zachowanie w jakiejś sprawie na pewien czas "status quo" otwiera możliwość ku zmianie w przyszłości. Natomiast podnoszenie ciśnienia, pewnego rodzaju histeria może spowodować awanturę, która przyniesie skutki przeciwne. Zwłaszcza jeśli pewne radykalne postulaty nie mają na tyle silnego poparcia społecznego, że można je przeforsować ze skutkiem dalekosiężnym - bo tu chodzi o dalekosiężny skutek - podkreślił Filip Memches.
Audycję "Wojna cywilizacji" prowadził Robert Tekieli.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
REKLAMA
Polskie Radio 24/jmo
***
Data emisji: 05.10.2019
Godzina emisji: 07:35
Polecane
REKLAMA