B. Borys-Szopa: złożono ponad 3,1 mln wniosków o Dobry Start. "Programy PiS ograniczają ubóstwo"
- Cztery miliony 200 tysięcy uczniów otrzymało do końca września 1 miliard 270 milionów złotych z programu Dobry Start - poinformowała minister Borys-Szopa.
2019-10-18, 07:03
Posłuchaj
Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej przypomina, że wnioski można składać do końca listopada.
Minister wyjaśniła, że na realizację programu do gmin trafiło w sumie 1 miliard 420 milionów złotych. Do końca września wpłynęły 3 miliony 100 tysięcy wniosków o przyznanie świadczenia, z czego ponad 60 procent drogą elektroniczną. Najwięcej środków z programu Dobry Start trafiło do uczniów na Mazowszu, na Śląsku oraz w Wielkopolsce. Zwróciła też uwagę, że tegoroczny program Dobry Start został poszerzony o dzieci uczące się w szkołach dla dorosłych i policealnych.
Powiązany Artykuł
PiS postawił na programy społeczne. Do rodzin trafiły miliardy złotych
Minister Bożena Borys-Szopa przypomniała, że wniosek o świadczenie można złożyć w formie pisemnej - w urzędzie lub pocztą. Elektronicznie wnioski można składać przez portal empatia.mrpips.gov.pl, bankowość elektroniczną lub PUE ZUS.
REKLAMA
Ograniczenie ubóstwa
- Wprowadzone przez rząd PiS i wdrożone przez resort programy prospołeczne znacząco przyczyniły się do ograniczenia ubóstwa w Polsce - podkreśliła Bożena Borys Szopa. Wyjaśniła, że liczba rodzin z dziećmi objętych pomocą społeczną spadła o 32 procent - z 504 tysięcy rodzin w 2015 roku do 340 tysięcy rodzin w roku 2018.
- Trzeba pamiętać, że także obecny rok był pod tym względem przełomowy. Po pierwsze miała miejsce niezwykle wysoka waloryzacja najniższych rent i emerytur, była to waloryzacja kwotowo-procentowa, przy czym kwota ta nie była mniejsza niż 70 złotych - powiedziała minister. Poza tym do ponad dziewięciu milionów emerytów i rencistów trafiła trzynasta emerytura. Łączna kwota wypłaconych świadczeń z tej puli wyniosła ponad 10 miliardów złotych.
Powiązany Artykuł
Stanisław Szwed: już 6 milionów dzieci objętych nowym programem 500+
Mama 4+
W tym roku weszła też w życie ustawa Mama 4+ dla rodziców, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci i nie otrzymywali żadnego świadczenia bądź było ono niższe niż wysokość minimalnej emerytury czyli obecnie 1100 złotych brutto. Minister zwraca uwagę, że program Mama 4+ jest pierwszym tego typu programem dla rodziców wychowujących więcej niż czworo dzieci. Dodaje, że rząd w ten sposób pomaga osobom, o których wcześniej nikt nie myślał, a które skupiając się na wychowaniu licznego potomstwa zrezygnowały z pracy zawodowej bądź nie wypracowały świadczeń na minimalnym poziomie.
REKLAMA
Od 1 października wypłacane jest również świadczenie 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji i - jak zaznaczyła minister Borys-Szopa - odbywa się to w sposób bardzo sprawny, bez zakłóceń. Bożena Borys-Szopa zwraca też uwagę, że od pierwszego lipca tego roku programem Rodzina 500+ bez kryterium dochodowego objęte zostały także pierwsze i jedyne dzieci w rodzinach.
- Z tego świadczenia korzysta już prawie 6 i pół miliona dzieci, a wnioski wciąż wpływają i są realizowane na bieżąco - podkreśliła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.
pg
REKLAMA