Kiedy można ubiegać się o rentę wypadkową?

2019-11-16, 08:30

Kiedy można ubiegać się o rentę wypadkową?
Praca na budowie. Foto: shutterstock/vivooo

- Aby można było starać się o rentę wypadkową, musi zaistnieć wypadek, która ma ścisły związek z pracą. O tym zaś co jest "wypadkiem", decyduje ustawa regulująca - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Sobieraj z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Posłuchaj

16.11.2019 "Na czasie z ZUS". Renty z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (PR24)
+
Dodaj do playlisty

Rozmówczyni tłumaczyła czym jest wypadek z definicji. - Aby o taką rentę trzeba było się starać, musi zaistnieć wypadek. Aby zaś była mowa o wypadku, ustawa regulująca takie świadczenia określa jasno co jest wypadkiem. Jest to zdarzenie nagłe, które jest spowodowane przyczyną zewnętrzną, na skutek którego powstaje uraz. Dodatkowo z tym zdarzeniem musi istnieć ścisły związek z pracą - zaznaczyła.

- Renty wypadkowe są stricte związane z pracą i nie obejmują wypadków, które miały w drodze z pracy lub do pracy. Te renty zostały zamieszczone w ustawie emerytalnej. Renty wypadkowe są natomiast uregulowane oddzielnie - dodała. 

Ustalanie wysokości renty

- Istnieje osobny wykaz chorób zawodowych. Decyzję o zaistnieniu choroby podejmuje Państwowy Inspektorat Sanitarny. Są to choroby, które wynikają z warunków lub sposobem wykonywania pracy. ZUS na podstawie dokumentów wystawionych i przedłożonych do wniosków, podejmuje finalną decyzję - informowała. 

Powiązany Artykuł

pieniądze1200.jpg
Renta rodzinna. Kto ma do niej prawo i jak można się o nie ubiegać?

Jak wskazała Katarzyna Sobieraj, "osoba musi być ubezpieczona od wypadków. Do takich świadczeń mają także osoby zatrudnione na podstawie innych umów, np. na zlecenie, ale też osoby prowadzące działalność gospodarczą. Tutaj badamy, by w dniu zaistnienia wypadku lub złożenia wniosku nie było zadłużenia z tytułu składki wyższe niż 6,60 zł. W innym przypadku takie świadczenie nie przysługuje". 

<<CZYTAJ TAKŻE>> Bądź na czasie z ZUS. Komu należy się zasiłek pogrzebowy?

- Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy ustala się tak jak zwykłą rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jest uzależniona od okresów składkowych i nieskładkowych, od wynagrodzeń i kwoty bazowej, a także stopnia niezdolności do pracy. O tym, czy istnieje niezdolność do pracy związana z wypadkiem przy pracy, określa lekarz orzecznik ZUS, względnie komisja lekarska ZUS, jeśli do orzeczenia lekarza zostanie zgłoszony sprzeciw - podsumowała.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24 / pkr

* * *

Audycja: "Na czasie z ZUS"

Prowadząca: Anna Grabowska

Data emisji: 16.11.2019

Godzina emisji: 8.06

Audycja przygotowana we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych

Polecane

Wróć do strony głównej