Zbigniew Stefanik: trudno oczekiwać, by polski rząd zapomniał o realiach panujących w naszym kraju

- Ewolucja na rynku energetycznym w naszym kraju doprowadziłaby do ewolucji na rynku pracy. Dlatego ten element powinien być również akcentowany przez polską stronę wobec Brukseli i partnerów europejskich - powiedział Zbigniew Stefanik, korespondent polskich mediów w Strasburgu.

2019-12-14, 14:01

Zbigniew Stefanik: trudno oczekiwać, by polski rząd zapomniał o realiach panujących w naszym kraju

Posłuchaj

Zbigniew Stefanik o postanowieniu unijnego szczytu ws. klimatu ("Temat dnia/Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

Jest zgoda państw członkowskich Unii Europejskiej na neutralność klimatyczną do 2050 roku. Postanowienie to zapadło na zakończonym w piątek dwudniowym szczycie w Brukseli. Do realizacji wskazanego celu nie zobowiązała się Polska.

- Do czerwca przyszłego roku nasz kraj ma czas, by zastanowić się nad swoim stanowiskiem. Można powiedzieć, że doszło do kompromisu między Polską a pozostałymi państwami. Być może obawiano się naszego weta w tym projekcie, a być może faktycznie wzięto pod uwagę, że znajdujemy się w trudniejszej sytuacji w kontekście polityki klimatycznej niż np. Francja, która opiera ją na elektrowniach atomowych - wskazał Zbigniew Stefanik.

Powiązany Artykuł

pap morawiecki merkel 1200.jpg
Magdalena Cedro o szczycie UE: Niemcy rozumieją sytuację Polski

Niewykluczona modyfikacja postanowienia

Politolog zaznaczył, że postanowienie z brukselskiego szczytu jest istotne z punktu widzenia ewolucji energetycznej w Unii Europejskiej, jednak nie jest wykluczone, ze może zostać jeszcze zmodyfikowane. W opinii Zbigniewa Stefanika wszystko będzie zależało od woli politycznej w poszczególnych państwach członkowskich.

- Unia Europejska odpowiada za nieco mniej niż 10 proc. emisji CO2 na świecie. Tak więc procesy, które będą miały miejsce we Wspólnocie nie wpłyną znacząco na globalną emisję - dodał.  

REKLAMA

Priorytety i realia kluczowe dla polskiego rządu

Polska na szczycie w Brukseli podjęła decyzję, która jest związana z aktualną sytuacją ekonomiczną i energetyczną. Tak uważa Zbigniew Stefanik. Zaznaczył, że trudno spodziewać się, by polski rząd zrezygnował ze swoich priorytetów i zapomniał o realiach panujących w naszym kraju. - Trzeba akcentować swoje racje i przedstawiać odpowiednie argumenty - wskazał politolog.

Próba odzyskania wiarygodności przez Emmanuela Macrona

Stosunek państwa polskiego do polityki klimatycznej forsowanej przez Unię skomentował prezydent Francji Emmanuel Macron, który stwierdził, że swoją postawą naraża się ono na brak dostępu do unijnych funduszy.

Powiązany Artykuł

Bonikowska 663
Dr Małgorzata Bonikowska: Polska chce, żeby Europa miała czyste środowisko

- Na tę wypowiedź należy spojrzeć przez pryzmat obecnej sytuacji politycznej nad Sekwaną. Macron jest coraz bardziej kontestowany w swoim kraju, gdzie trwa kryzys społeczny. Natomiast kwestie klimatyczne były elementem jego kampanii wyborczej. Oskarżano go o niespełnianie postulatów ekologicznych, o które sam zabiegał przed objęciem urzędu prezydenta. Dlatego zabiega o to, by odzyskać wiarygodność i stać się światowym liderem w kwestiach ekologicznych - wyjaśnił Zbigniew Stefanik.

Rynek pracy a kwestie ekologiczne

W opinii gościa Polskiego Radia 24, stanowisko polskiego rządu w kwestiach klimatycznych powinno zostać również uzupełnione o zagadnienie związane z rynkiem pracy.

REKLAMA

– Można założyć, że ewolucja na rynku energetycznym w Polsce doprowadziłaby do ewolucji na rynku pracy. Dlatego ten element powinien być również akcentowany wobec Brukseli i partnerów europejskich. Odejście od węgla spowoduje bowiem masowe zwolnienia, co przełoży się na poważne konsekwencje dla polskiej gospodarki – zaznaczył Stefanik.  

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Maria Furdyna
Gość: Zbigniew Stefanik
Data emisji: 14.12.2019
Godzina emisji: 11.06

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej