Wiceminister finansów: polska gospodarka ma lepszą strukturę niż 10 lat temu
- Dzięki temu osiągnęła stan wewnętrznej i zewnętrznej równowagi. To zasługa m.in. eksportu polskich przedsiębiorstw - powiedział wiceminister finansów Leszek Skiba.
2019-12-19, 15:45
Posłuchaj
Minister Skiba, który wziął udział w debacie zorganizowanej przez Polski Instytut Ekonomiczny stwierdził, że rosnący na przestrzeni dekady eksport, zapewniający równowagę zewnętrzną polskiej gospodarki, to m.in. efekt tego, że polskie przedsiębiorstwa produkują i sprzedają zagranicę coraz bardziej innowacyjne produkty.
- Polska gospodarka jest w bardzo dobrej kondycji, zarówno jeśli chodzi o równowagi wewnętrzne, jak i zewnętrzne - powiedział Skiba. Dodał, że dynamika wzrostu płac w połączeniu z ograniczonym wzrostem inflacji potwierdza wewnętrzne zrównoważenie. Podobnie jak to, że spowolnienie gospodarcze w Niemczech nie wywołało trwałego spadku eksportu.
Powiązany Artykuł
Czy hossa gospodarcza zostanie z nami na dłużej?
Badania PIE wskazują, że "relatywnie dobra koniunktura była widoczna również po stronie przedsiębiorstw". Wzrost popytu na produkty i usługi zanotowało 47,8 proc. firm, zaś 14,4 proc. z nich wskazało na wzrost dostępności zewnętrznego finansowania. Jednocześnie poprawiła się sytuacja w obszarze zatorów płatniczych. Wzrost ich nasilenia zgłosiło 11,2 proc. przedsiębiorstw, o 7,7 pkt. proc. mniej niż przed rokiem.
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Wzrost PKB Polski w unijnej czołówce
Ankietowani przez PIE przedsiębiorcy do czynników ryzyka, mogących wpłynąć na osłabienie tempa wzrostu gospodarczego w 2020 roku, zaliczyli przede wszystkim spowolnienie u naszego głównego partnera gospodarczego, czyli w Niemczech oraz nadchodzący brexit.
REKLAMA
- Dobre tempo rozwoju zawdzięczamy przede wszystkim wysokiemu poziomowi konsumpcji, napędzanej dobrą sytuacją na rynku pracy i najwyższą od dekady dynamiką płac. W pierwszej połowie 2019 roku odnotowano również odbicie w inwestycjach, które były wsparte wydatkami publicznym - ocenili eksperci PIE.
Minister powiedział, że polityka rządu dotyczy i będzie dotyczyła zachęcanie przedsiębiorców zarówno do inwestycji, jak i innowacyjności. A poziom stopy inwestycji daje przestrzeń do wzrostu, co może być przyczynkiem do dalszych wzrostów PKB w najbliższym czasie - dodał.
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zaznaczył, że największym zagrożeniem dla stabilności polskiej gospodarki może być spadek inwestycji samorządów. "Mogą one odjąć od dynamiki wzrostu PKB nawet między 1,5-2 punktu procentowego" - wskazał.
Podkreślił, że to właśnie inwestycje samorządowe zdecydują o wzroście PKB w 2020 roku.
Zdaniem Skiby nie najwyższa stopa polskich inwestycji, w stosunku do liderów w UE, w połączeniu ze wzrostem PKB, pokazuje wzrost produktywności polskich przedsiębiorstw. To efekt usprawnienia procesów produkcyjnych - dodał.
Powiązany Artykuł
Premier: w 2019 r. wzrost gospodarczy wyniesie powyżej 4 proc.
- Stosunek inwestycji do PKB na poziomie 19 proc. wg. OECD pokazuje, że jest jeszcze przestrzeń do wzrostu - powiedział Skiba.
Paweł Borys dodał, że jeżeli nie nastąpi gwałtowne hamowanie w gospodarce euro, to cykl spowolnienia będzie stabilizował się na przełomie 2020 i 2021 roku.
REKLAMA
IAR/PAP, Tomasz Matusiak, Jedynka, PR24, akg
REKLAMA