Jacek Zaleśny: Komisja Europejska nie powinna tworzyć prawa w Polsce

- Apel Komisji Europejskiej dotyczący ustawy w sprawie sądów nie powinien mieć miejsca. Rolą KE nie jest tworzenie prawa w Polsce. Polski rząd musi się do tego odnieść. Powinien pokazywać, że nie ma podstaw prawnych, aby podmioty zewnętrzne tworzyły prawo w naszym kraju - powiedział w PR24 politolog Jacek Zaleśny.

2019-12-20, 14:04

Jacek Zaleśny: Komisja Europejska nie powinna tworzyć prawa w Polsce
Prof. Jacek Zaleśny. Foto: PR24

Posłuchaj

Marek Domagalski i Jacek Zaleśny o apelu Komisji Europejskiej ("Północ-Południe")
+
Dodaj do playlisty

Komisja Europejska zaapelowała o powstrzymanie prac nad ustawą dotyczącą sądownictwa - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Wiceprzewodnicząca Komisji Vera Jourova wysłała w czwartek list w tej sprawie do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu - poinformował rzecznik Komisji. W liście jest apel o skonsultowanie ustawy z Komisją Wenecką i do czasu otrzymania oceny, wstrzymanie prac nad ustawą.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Ustawa ws. sądów. Komisja Europejska apeluje do polskich władz

Zdaniem Jacka Zaleśnego apel Komisji Europejskiej pokazuje, że "sprawy idą w złym kierunku". - W coraz szerszym zakresie czynnik zagraniczny angażuje się w polskie sprawy, w sprawy czysto wewnętrzne, ustrojowe. To nie powinno mieć miejsca - podkreślił politolog w Polskim Radiu 24.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

komisja sejm2 1200 pap.jpg
Jan Mosiński: sędziowie krzyczą "konstytucja", ale konstytucji nie szanują

Jak zaznaczył, problematyka sądowa, rządowa czy parlamentarna to sprawy objęte regulacją konstytucyjną. - W tych kwestiach Polska nie przeniosła kompetencji na rzecz organów Unii Europejskiej czy tym bardziej takiego organu jak Komisja Wenecka - stwierdził.

"Polski rząd musi się do tego odnieść"

- Apel Komisji Europejskiej nie powinien mieć miejsca. Nie jest rolą KE tworzenie prawa w Polsce. Polski rząd musi się do tego odnieść. Powinien pokazywać, że nie ma podstaw prawnych, aby podmioty zewnętrzne tworzyły prawo w Polsce - powiedział Jacek Zaleśny.

Dodał również, że Komisja Wenecka jest organem opiniodawczym. - Nie ma mocy decyzyjnej. Konsultowanie czegoś z tego typu organami nie powinno wchodzić w rachubę. Natomiast polski parlament powinien mieć na uwadze, że to, co tworzy, ma pewien rezonans międzynarodowy, europejski - dla nas bardzo niekorzystny. Wielokrotnie obserwowaliśmy to w dziejach Polski - podkreślił gość PR24.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Drugie czytanie projektu ustawy ws. sądów. Sejm wznowił obrady

REKLAMA

Gościem audycji był także Marek Domagalski z "Rzeczpospolitej". Według niego "polski rząd poszedł już tak daleko z ustawą w sprawie sądów, że w tej chwili się nie wycofa". - Apel Komisji Europejskiej w tej sprawie nie ma formy jakiegoś orzeczenia sądowego czy zakazu. Nawet gdyby takie orzeczenie zostało wydane, rząd by je zapewne zignorował, bo jest zdeterminowany w sprawie reformy sądownictwa - powiedział publicysta.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Północ-Południe"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Goście: Jacek Zaleśny i Marek Domagalski
Data emisji: 20.12.2019
Godzina emisji: 12.33

PR24/PAP/IAR/bartos

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej