Politolog: sprawa marszałka Grodzkiego może się odbić na całej opozycji

- Albo marszałek Grodzki przedstawi jasno swoje stanowisko i obali ciążące na nim zarzuty, albo ten problem będzie narastał i będzie to kłopot dla całej opozycji - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog z Instytutu Józefa Piłsudskiego. 

2020-01-02, 13:26

Politolog: sprawa marszałka Grodzkiego może się odbić na całej opozycji
Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki podczas spotkania w Senacie z pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf, z konstytucjonalistami i politykami.Foto: TT/Senat

Posłuchaj

Dr Andrzej Anusz o wypowiedzi Władimira Putina nt. Polski i o sprawie marszałka Grodzkiego (Północ-Południe)
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 komentował zarzuty korupcyjne przeciwko marszałkowi Senatu. - Pojawiają się kolejne doniesienie o nieprawidłowościach z jego przeszłości. Wokół Tomasza Grodzkiego tworzy się negatywna masa krytyczna. Z jednej strony mamy jasne sygnały polityczne jak domaganie się jego dymisji, ale i z drugiej strony sceny politycznej nieśmiało pojawiają się głosy nawołujące do dymisji. Albo w przekonujący sposób marszałek pokaże swoje stanowisko i obali zarzuty, albo ten problem będzie narastał i będzie to kłopot dla całej opozycji - zaznaczył.

Powiązany Artykuł

pap tomasz grodzki 1200.jpg
Sprawa Grodzkiego. "Marszałek powinien być poza wszelkimi podejrzeniami"

- Nie można w tym przypadku mówić o symetrii ze sprawą prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Deklaracja Mariana Banasia jest jednoznaczna. Zapowiedział on, że jeśli prokuratura przedstawi zarzuty, złoży swój immunitet i podda się procedurze prawnej, ale takich zarzutów nie ma. Natomiast w przypadku marszałka Senatu pojawiają się kolejne osoby, które głośno mówią o tych nieprawidłowościach. Nie odniósł się on też do tego tak jednoznacznie, jak prezes NIK - zauważył.

"Rok ważnych rocznic"

Dr Andrzej Anusz mówił także o stosunkach Polski z Rosją w kontekście niedawnej wypowiedzi Władimira Putina o naszym kraju. - Rok 2020 jest rokiem ważnych rocznic z polsko-rosyjskiej historii. Dyskurs historyczno-polityczny będzie w tym roku bardzo intensywny. Polska będzie chciała pokazać, że tak jak w 1939 r. stanęła w obronie swojej wolności, tak w 1920 r. stanęła w obronie wolności całej Europy. Władimir Putin zaś będzie chciał pokazać, że polskie państwo przetrwało od tamtego momentu tylko 19 lat - stwierdził politolog.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Jacek Saryusz-Wolski o słowach Putina: gra geopolityczna

REKLAMA

- Prezydent Rosji jasno sygnalizuje, że to początek jego kampanii historycznej. Zapewne będzie kontynuował on swoją narrację w celu poróżnienia nas z USA, ale myślę, że w miarę kolejnych jego insynuacji będą reagowali przedstawiciele kolejnych państw i instytucji - dodał. 

***

Więcej w nagraniu.

Audycja: Północ - Południe 
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: dr Andrzej Anusz
Data emisji: 02.01.2020
Godzina emisji: 12.35

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej