Piotr Kadlcik: ranga uroczystości na terenie Auschwitz jest dużo większa niż tych w Jerozolimie

- Trzeba bronić historii i reagować na kłamstwa, ale są takie chwile kiedy trzeba oddać szacunek ofiarom Holocaustu, a 27 stycznia powinien być takim dniem - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kadlcik, członek Rady Muzeum Auschwitz. 

2020-01-12, 16:44

Piotr Kadlcik: ranga uroczystości na terenie Auschwitz jest dużo większa niż tych w Jerozolimie
W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Piotr Kadlcik o uroczystościach rocznicy wyzwolenia Auschwitz ("Temat Dnia")
+
Dodaj do playlisty

Najważniejszymi gośćmi obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau będą byli więźniowie obozu. Organizatorzy spodziewają się, że do Miejsca Pamięci przybędzie ich z całego świata ok. 200. Delegacja ok. 120 byłych więźniów Auschwitz oraz ocalałych z Holokaustu ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Australii i kilku krajów europejskich będzie mogła wziąć udział w obchodach dzięki wsparciu Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation z Nowego Jorku pod przewodnictwem Ronalda S. Laudera. 

Powiązany Artykuł

Bronisław WIldstein 1200.jpg
"Element propagandowego działania Rosji". Wildstein o forum w Yad Vashem

"Uroczystości w Jerozolimie mniej ważne"

- W mojej opinii ranga uroczystości z okazji wyzwolenia Auschwitz-Birkenau w której wezmą udział ostatni już świadkowie i ocaleni więźniowie, jest ważniejsza niż uroczystość w Jerozolimie - mówił gość PR24. Przypomniał, że Prezydent Andrzej Duda nie poleci do Jerozolimy na obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Odrębną sprawą jak dodał jest to czy Andrzej Duda w ogóle powinien być na uroczystościach w Jerozolimie. - Rangę tym uroczystościom nada obecność lub jej brak różnych ludzi, patrząc z zewnątrz wygląda na to, że Kancelaria Prezydenta o tym, iż zaproszony do Jerozolimy Andrzej Duda nie będzie mógł wystąpić, dowiedziała się teraz - zauważył Piotr Kadlcik. 

"Putinowi się udało"

Dodał, że tego typu uroczystości jak 75 rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz w Jerozolimie organizuje się kilka miesięcy wcześniej stąd założenie, że o tym jaki kształt ma przybrać ta uroczystość powinniśmy wiedzieć już dawno.

REKLAMA

- Jeśli uwierzyć doniesieniom, że Władimir Putin swoim przemówieniem czyniącym Polskę współodpowiedzialną za Holocaust próbował wywołać określone nastroje to z żalem stwierdzam, że chyba trochę mu się to udało - mówił. 

"Niezręczność w kontekście Niemiec"

Powiązany Artykuł

Yad Vashem free shutter 1200.jpg
Artur Wróblewski: forum w Yad Vashem będzie prowokacją mającą poniżyć Polskę

Odnosząc się do braku obecności na uroczystościach w Jerozolimie polskiego prezydenta, a obecnego tam przedstawiciela Niemiec powiedział, że "biorąc pod uwagę wspieranie organizacji terrorystycznych, w których udział biorą palestyńscy Arabowie na terenie Izraela to widzę tu niezręczność w kontekście zaproszenia Niemiec". 

- Wszyscy politycy grają historią, nie tylko w Rosji Władimira Putina. Trzeba więc liczyć się z upolitycznieniem historii co w mojej opinii jest rzeczą złą. To co powinniśmy robić to dbać o to by była ona jak najbardziej pamięcią, a jak najmniej polityką – dodał.

Powiązany Artykuł

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

REKLAMA

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Mateusz Drozda
Gość: Piotr Kadlcik (członek Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau)
Data emisji: 12.01.2020
Godzina emisji: 18.33

Polskie Radio 24/jj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej