Bortniczuk: UE chce debatować nad ustawą, która jeszcze nie weszła w życie
- Jako władza odpowiedzialna, musimy zapewnić Polakom bezpieczeństwo obrotu prawnego i zaufanie do państwa w tym ważnym obszarze - powiedział w Polskim Radiu 24 Kamil Bortniczuk z Porozumienia, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Jak dodał, "Unia Europejska chce debatować nad ustawą, która nie weszła jeszcze w życie".
2020-01-15, 08:40
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
KE złoży wniosek do TSUE ws. zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN
Komisja Europejska zdecydowała, że wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości UE o środki tymczasowe ws. przepisów dotyczących reżimu dyscyplinarnego wobec polskich sędziów. Jeśli TSUE przyjmie ten wniosek, Izba Dyscyplinarna SN zostanie zawieszona.
Komisja w październiku ubiegłego roku zaskarżyła nowy system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Uznała, że jest on zagrożeniem dla niezawisłości sędziowskiej. Argumentowała, że nie gwarantuje on bezstronności i niezależności Izby Dyscyplinarnej, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa, a jej członkowie są powoływani przez polityków. - Unia Europejska widzi powód, by debatować nad ustawą, która nie weszła w Polsce w życie, która nie wiadomo, jaki będzie miała kształt, bo jest przed pracami senackimi - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Porozumienia.
- Nie została też podpisana przez prezydenta, czyli nie wiadomo, czy w ogóle wejdzie w obieg prawny - zaznaczył.
REKLAMA
Kamil Bortniczuk dodał, że Unia Europejska jest zdecydowanie bardziej radykalna wobec Polski i Węgier niż Francji, gdzie, jak powiedział, "sędziowie rzucają togami, a policja usuwa ich z gmachów sądów".
Polityk zwracał uwagę na to, że "nie ma wojny z Unią Europejską ani z sędziami". - Mamy spór z pewną częścią środowiska prawniczego. Działamy przede wszystkim dla Polaków, aby zapobiec paraliżom - wyjaśnił.
Powiązany Artykuł
Wiceminister sprawiedliwości: polskie przepisy nie uchybiają prawu UE
"Zgodna z przepisami unijnymi"
Poseł Porozumienia Jarosława Gowina wskazywał, że zapisy, które wychodziły poza konieczność, zostały wyeliminowane.
REKLAMA
- Np. w zakresie zgodności z prawem unijnym czy kontroli aktywności sędziów w internecie - wskazywał gość Polskiego Radia 24.
Wg polityka ustawa powstrzyma:
- paraliż przy wyborze nowego pierwszego prezesa Sądu Najwyższego
- paraliż procesu opiniowania kandydatów na sędziów
- paraliż systemu prawnego i potencjalny brak zaufania Polaków do jego stabilności
Więcej o ustawie w "24 Pytania - Rozmowa Poranka".
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
* * *
Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Eliza Olczyk
Gość: Kamil Bortniczuk (wiceminister funduszy i polityki regionalnej)
Data emisji: 15.01.2020
Godzina emisji: 07.15
PR24 / kstar
REKLAMA
REKLAMA