Radosław Fogiel: TSUE chce, żeby politycy zaingerowali w system sądownictwa
- Jeżeli będzie zalecenie dotyczące Izby Dyscyplinarnej, łączące się ze środkami zapobiegawczymi sprzed kilku dni, to de facto oznacza to oczekiwanie TSUE i Komisji Europejskiej, żeby politycy zaingerowali w system sądownictwa, aby wstrzymali czy zawiesili funkcjonujące organy dyscyplinarne - powiedział w Polskim Radiu 24 Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS.
2020-01-16, 08:48
Posłuchaj
W Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat praworządności w Polsce. Powodem jej zorganizowania był między innymi spór wokół Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Komisja Europejska oceniła, że ma ona "mrożący wpływ" na decyzje sędziów i dlatego komisarze zdecydowali o złożeniu wniosku do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o tymczasowe zawieszenie działania izby.
>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Czarnecki: debata w PE pokazała, że stara UE grilluje nasz region Europy
- Sytuacja wokół reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce robi się nieco skomplikowana. Największym problemem może okazać się fakt, że znajdujemy się w sytuacji chłopca do bicia. Ten chłopiec mówi, że dwa plus dwa równa się cztery, a przychodzi trzech starszych wyrostków i mówią mu, że dwa plus dwa równa się sześć, a jak nie będzie cicho, to dostanie w łeb - powiedział w Polskim Radiu 24 Radosław Fogiel.
Powiązany Artykuł
Burzliwa wymiana zdań w PE. Szydło odpowiada Sikorskiemu: jest pan kłamcą
"Sądownictwo nie podlega Unii Europejskiej"
Polityk podkreślił, że "ze strony opozycji stawiane są zarzuty do ustaw o ustroju sądów i są one wyrażane również w Brukseli". - Ale cały czas musimy pamiętać, że zgodnie z traktatami system sprawiedliwości i sądownictwo, to nie są kwestie, które podlegają Unii Europejskiej - zaznaczył zastępca rzecznika PiS.
REKLAMA
Jego zdaniem "TSUE metodą faktów dokonanych próbuje zagarniać kolejne elementy suwerenności państw członkowskich, sugerując, że dotyczy ich prawodawstwo unijne".
>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Ziobro: główna przyczyna problemu sądownictwa to rozrośnięta korporacja
Fogiel zwrócił również uwagę na to, że o ile instytucje unijne domagają się od Polski szeroko rozumianego "odpolitycznienia" systemu sądownictwa, to obecne ich działania świadczą o czymś zupełnie przeciwnym.
- Jeżeli będzie zalecenie dotyczące Izby Dyscyplinarnej, łączące się ze środkami zapobiegawczymi sprzed kilku dni, to de facto mamy oczekiwanie Trybunału i Komisji Europejskiej, żeby politycy zaingerowali w system sądownictwa, aby wstrzymali czy zawiesili funkcjonujące organy dyscyplinarne - podsumował gość PR24.
REKLAMA
Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Stanisław Janecki
Gość: Radosław Fogiel
Data emisji: 16.01.2020
Godzina emisji: 07.35
PR24/bartos
REKLAMA