Polska wykorzystała ponad 80 proc. dostępnych funduszy z UE

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podsumowało rok 2019 pod względem wydawania pieniędzy z funduszy europejskich. Obecnie trwają negocjacje dotyczące nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027. O szczegółach można się dowiedzieć z czwartkowej relacji  w radiowej Jedynce przygotowanej przez Tomasza Matusiaka.

2020-01-23, 13:50

Polska wykorzystała ponad 80 proc. dostępnych funduszy z UE
Polska wyróżnia się wysokim procentem wykorzystania środków unijnych, zaakceptowanych przez Komisję Europejską. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

W radiowej Jedynce Tomasz Matusiak przedstawia najnowsze dane dotyczące wykorzystania przez Polskę funduszy unijnych (PR1, 23.01.2020 r., godz 12:41) plik mp3
+
Dodaj do playlisty

Wartość inwestycji, jakie do końca roku 2019 zostały dofinansowane z unijnej perspektywy 2014-2020 to prawie 450 miliardów złotych. Polska zainwestowała już ponad 80% dostępnych funduszy z UE  powiedziała w rozmowie z radiową Jedynką minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.  Jej zdaniem z funduszy unijnych korzystają przedsiębiorcy i administracja państwowa. Firmy prywatne mogły z powodzeniem wykorzystać te środki na badania i rozwój technologiczny, aby zwiększyć swoją konkurencyjność. A samorządy unijne środki inwestowały m.in. w drogi, wodociągi i kanalizację. Administracja publiczna przeznaczała unijne fundusze przede wszystkim na inwestycje kolejowe i drogowe.  

-Fundusze unijne całkowicie zmieniły nasz kraj - mówił dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jego zdaniem dotacje z UE pozwoliły Polsce na tak szybki rozwój gospodarczy. Zostały one wydane na edukację, infrastrukturę, gospodarkę odpadami itp. Obecnie trwają trudne negocjacje dotyczące nowej perspektywy finansowej. Zdaniem Artura Bartoszewicza pula funduszy z UE dla Polski będzie jednak niższa. Będzie to spowodowane planowanym zmniejszeniem budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 aż o 24 %. Jest to bezpośrednim skutkiem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Do tej pory Londyn przekazywał na rzecz budżetu pieniądze, które stanowiły 15 % całego budżetu Wspólnoty. 

Poprzedni rok był rekordowy jeżeli chodzi o kwotę rozliczoną z KE. Polska rozliczyła ponad 51 mld zł. z funduszy UE. Dla porównania w 2018 roku było to niemal 39 mld zł.


Jedynka/PolskieRadio24.pl/sw

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej