Andrzej Dera: łączenie sprawy ludzi śmiertelnie chorych z TVP jest niegodziwe
Prezydencki minister Andrzej Dera poinformował, że prezydent podejmie decyzję ws. nowelizacji ustawy o dofinansowaniu mediów publicznych w ustawowym terminie. Dodał, że w Senacie "próbowano w bardzo brutalny sposób powiązać coś, czego nigdy nie powinno się robić w polityce". - Łączenie obawy śmierci z telewizją publiczną, z rekompensatą, jest po prostu niegodziwe - ocenił.
2020-02-23, 11:05
Dera był pytany w Polsat News, kiedy będzie można spodziewać się decyzji prezydenta Andrzeja Dudy ws. podpisania lub zawetowania - o co apelują politycy opozycji - nowelizacji, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla publicznej telewizji i radia.
>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Gra ludzkim nieszczęściem". Jarosław Gowin o słowach opozycji ws. onkologii
Według niego, w Senacie "próbowano w bardzo brutalny sposób powiązać coś, czego nigdy nie powinno się robić w polityce - czyli ludzi śmiertelnie chorych (...), których niezależnie od tego, jakie kto ma poglądy, wszystkich (choroba) dotyka tak samo, z TVP".
- I to łączenie obawy śmierci z telewizją publiczną, z rekompensatą, jest po prostu niegodziwe i takich rzeczy się po prostu nie robi - oświadczył.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Prezydent nie będzie opierał się na kłamliwych tezach opozycji". Błażej Spychalski ws. środków dla TVP i PR
Prezydent "powie, jakie były powody jego decyzji"
Dera podkreślił, że prezydent podejmie decyzję w sprawie ustawy w ustawowym terminie, a ma na to 21 dni od chwili, gdy ustawa trafi na jego biurko. - I chciałbym tu państwa zapewnić, że jak ją podejmie, to ją też ogłosi i powie, jakie były powody jego decyzji - zapewnił prezydencki minister.
O weto do nowelizacji zaapelowali w ostatnich dniach do prezydenta politycy opozycji, w tym m.in. jego kontrkandydaci w majowych wyborach. Wcześniej opozycja apelowała, aby Sejm nie odrzucał sprzeciwu Senatu wobec nowelizacji, i by 1,95 mld zł przeznaczone na rekompensatę dla TVP i PR, skierowane zostało na wsparcie ochrony zdrowia, w tym m.in. na walkę z chorobami nowotworowymi.
"Tego zrobić nie można"
Jak zaznaczył w Programie 1 Polskiego Radia europoseł Zbigniew Kuźmiuk, niemożliwe jest jednak przeniesienie środków przeznaczonych na media publiczne w obszary ochrony zdrowia. - To nie są "żywe pieniądze", tylko to są obligacje Skarbu Państwa, a spółka Skarbu Państwa takimi obligacjami zgodnie z Kodeksem handlowym i prawami rynkowymi może się posługiwać - mówił.
- W związku z tym sugestia, że te obligacje można przenieść do jednostki budżetowej, jest po prostu oczywistym kłamstwem, tego zrobić nie można. Szpitalowi można przekazać z budżetu centralnego po prostu dotację w "żywym pieniądzu" - stwierdził.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Spór o media. Zbigniew Kuźmiuk: rekompensata to obligacje, nie można ich przenieść na cele szpitali
Polityk PiS zaznaczył również, że rząd jest zobowiązany do zapewnienia rekompensaty mediom publicznym za utratę abonamentu, ponieważ są to spółki Skarbu Państwa.
msze
REKLAMA