Eksperci: Podsumowanie 100 dni rządu w cieniu koronawirusa

Koronawirus jest groźny dla światowej gospodarki. Cierpią na tym giełdy, rynki finansowe, turystyka, firmy produkujące dobra luksusowe, dla których chińskie fabryki były kooperantami. Bylibyśmy nieodpowiedzialni, gdybyśmy tego nie zauważali - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego.

2020-02-28, 12:00

Eksperci: Podsumowanie 100 dni rządu w cieniu koronawirusa
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Autorstwa Travel mania

Posłuchaj

Marian Szołucha i Marcin Roszkowski rozmawiali w Rządach Pieniądza o 100 dnia rządu (PR24, 28.02.2020, godz. 9:07, plik mp3)
+
Dodaj do playlisty

Marian Szołucha zaznaczył, że straty już są wymierne i czynnik ten wystąpił w najgorszym możliwym momencie, bo w czasie spowolnienia gospodarczego.

- Inflacja nie rozwija się w Polsce przez koronawirusa, ale są inne elementy procykliczne i proinflacyjne, częściowo powodowane przez politykę unijną. Energia elektryczna, cieplna, odpady wpływają na podstawowy koszyk - mówił z kolei Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Gość "Rządów Pieniądza" zgodził się, że rozwój koronawirusa będzie miał wymierne negatywne skutki dla gospodarki. Jak mówił -Współczesna gospodarka opiera się na ruchu (…), a problemy epidemiologiczne bardzo go ograniczają - podsumował Marcin Roszkowski.

Eksperci odnieśli się również realizacji tzw. piątki na 100 dni rządu.  "Piątka" dotyczy: Małego ZUS Plus, 13. i 14. emerytury, programu budowy 100 obwodnic dla małych i średnich miast, powszechnie dostępnych badań kontrolnych dla osób powyżej 40. roku życia oraz wyrównania dopłat z UE dla polskich rolników do poziomu znanego z Niemiec lub Francji.

REKLAMA

Oceniając program Mały ZUS Plus, dr Marian Szułucha stwierdził, że dla wielu małych polskich przedsiębiorstw składki na ZUS to istotne odciążenie w formie parapodatku, jakim de facto jest składka na ubezpieczenie społeczne.

Młodzi Polacy nie ufają ZUS

Marcin Roszkowski, odnosząc się do tego, że mniejsze składki, to w przyszłości mniejsza emerytura, zauważył, że Polacy mają niski poziom zaufania do ZUS, szczególnie młodzi.

- Można było w ramach jednej piątki ulżyć tym, którzy płacą składki, a jednocześnie przesunąć pieniądze dla tych, którzy pieniądze z ZUS już otrzymują – mówił dr Marian Szołucha, oceniając drugi z punktów piątki na 100 dni rządu, czyli 13. i 14. emerytury.

Odnosząc się do projektu 100 obwodnic małych i średnich miast, Marcin Roszkowski pozytywnie ocenił to infrastrukturalne rozwiązanie, podkreślając, że dobrze, żeby Polska rozwijała się równomiernie.

REKLAMA

- Jest to jakaś szansa dla ułatwienia życia ludziom w mniejszych miejscowościach, żeby tam zostawali, szczególnie że gospodarka się zmienia i coraz częściej możemy pracować zdalnie, nie trzeba przenosić się do dużych miast – mówił Marcin Roszkowski.

Budżet UE nadal niewiadomą

Mówiąc o wyrównaniu dopłat dla rolników, dr Marian Szołucha przypomniał, że wciąż trwają negocjacje w sprawie unijnego budżetu i do ich zakończenia nie jesteśmy w stanie nic konkretnego powiedzieć.

- Skoro Unia dąży do solidarności, do wyrównywania wszystkiego ze wszystkim, to dlaczego francuscy rolnicy mają dostawać więcej na hektar niż polscy – pytał retorycznie Marcin Roszkowski. 

Piątym punktem programu na 100 dni rządu jest program badań profilaktycznych dla osób w wieku 40+, który jeszcze dziś ma zostań zaprezentowany. W ocenie dr Mariana Szołuchy jest to postulat najmniej ekonomiczny, a przynajmniej nie jest takim bezpośrednio.

REKLAMA

Program prowadziła Anna Grabowska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

PolskieRadio24/Anna Grabowska/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej