Sklepy przygotowane na koronawirusa. Znamy zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego
Ministerstwo Rozwoju oraz Główny Inspektor Sanitarny (GIS) zalecają, by w obiektach handlowych zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra). Placówki handlowe powinny promować płatności bezgotówkowe oraz umieszczać dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach i regularnie je napełniać.
2020-03-10, 18:00
Pracownicy sklepów powinni regularnie i dokładnie myć ręce wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Przedstawiciele placówek handlowych powinni także upewnić się, że klienci i pracownicy mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą; muszą też wywiesić w widocznym miejscu informacje, jak to robić skutecznie. Zaleca również, aby podczas wizyt w placówkach handlowych NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu.
Nie zaleca się też noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe. Maseczki powinny nosić tylko osoby chore, osoby opiekujące się chorymi oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.
Resort rozwoju przypomina, że podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, a potem jak najszybciej wyrzucić ją do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami czystości na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Powinno się też zwracać uwagę współpracownikom i klientom, aby nie kasłali i nie kichali w kierunku innych osób lub na produkty spożywcze.
Handlowcy powinni też regularnie czyścić kasy samoobsługowe, blaty, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze), a także wózki i koszyki. Muszą być one regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem. Starannie z użyciem wody z detergentem, powinny być myte toalety oraz inne pomieszczenia wspólne.
REKLAMA
PolskieRadio24/IAR/PAP/sw
REKLAMA