Koronawirus a grypa. Lekarz pulmonolog tłumaczy różnice
- Bardzo istotne jest to, żeby nie myśleć o koronawirusie w kategoriach egoistycznych. W obecnej sytuacji, to absolutnie podstawowe. Teraz jest czas przestrzegania zaleceń służb sanitarnych, czas podporządkowania się - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Adam Antczak, pulmonolog z Uniwersytetu Łódzkiego
2020-03-12, 10:43
Posłuchaj
Tematem audycji był koronawirus z Wuhan oznaczony skrótem SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej chorych wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.
"Choroba ma charakter pandemiczny"
Prof. Adam Antczak, lekarz z Klinika Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Łódzkiego mówił w PR24, co wiadomo o chorobie i w jaki sposób możemy się jej przeciwstawić.
Powiązany Artykuł
Radosław Fogiel: mamy 60 tys. testów, zapas jest odnawiany, posiadamy bufor bezpieczeństwa
- Choroba COVID-19, to choroba układu oddechowego wywołana przez nowego wirusa, należącego do rodziny koronawirusa. Należy do chorób przeziębieniowych. Generalnie koronawirus, to wirus przeziębienia, na ogół dający łagodne przeziębienie. Skrajną postacią jest zapalenie płuc, a jeszcze bardziej nasiloną postacią jest ARDS czyli zespół ostrej niewydolności oddechowej - tłumaczył pulmonolog w PR24. - W przypadku koronawirusa problem polega na jego nowości. Mamy bardzo dużo zachorowań - będziemy mieli pewien odsetek bardzo ciężkich przypadków. 20 proc. choruje bardzo ciężko, a 5 proc. spośród tych osób musi być leczona na OIOM-ach - dodał profesor.
REKLAMA
Gość PR24 mówił o dużym podobieństwie koronawirusa do grypy. - Widzę ogromne podobieństwa między grypą a koronawirusem. Objawy są praktycznie nie do odróżnienia. W przypadku grypy mamy jednak szczepionkę i mamy leki - powiedział prof. Adam Antczak. - Choroba ma charakter pandemiczny, łatwo się przenosi. 20 proc. choruje bardzo ciężko, a 5 proc. spośród tych osób musi być leczona na OIOM-ach. Muszę uspokoić. Te odsetki nie różnią się w jakiś potworny sposób od innych ostrych zakażeń układu oddechowego. Będzie bardzo dużo zachorowań. Nie mamy swoistego leczenia. Nie mamy możliwości profilaktyki - nie mamy szczepionki - dodał.
"Teraz jest czas przestrzegania zaleceń służb sanitarnych"
W audycji nie zabrakło o informacji nt. profilaktyki i tego, jak naszą postawą możemy zmniejszyć potencjalne ryzyko zachorowania. - W Polsce bardzo wiele osób załatwia drobne rzeczy poprzez wizyty w szpitalnych oddziałach ratunkowych, które służą, same ze swojej nazwy, do ratowania ludzi. Bardzo istotne jest to, żeby nie myśleć w kategoriach egoistycznych. W obecnej sytuacji, to absolutnie podstawowe. Teraz jest czas izolacji, czas przestzregania zaleceń służb sanitarnych. To czas podporządkowania się - zakończył apelem prof. Adam Antczak.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
* * *
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Adam Antczak, Klinika Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej (Uniwersytet Łódzki )
Data emisji: 12.03.2020
Godzina emisji: 09.34
REKLAMA
Polskie Radio 24/tb
REKLAMA