Pociągi wrócą do Zegrza. Umowa na rewitalizację linii podpisana
Kolej wróci do Zegrza. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na rewitalizację linii numer 28 która bezpośrednio połączy to miasto z Wieliszewem. Ogłosił to podczas konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
2020-04-22, 14:40
- PKP PLK podpisało umowę na rewitalizację linii kolejowej do Zegrza
- Pociągi mają wrócić do tego miasta po 25 latach
- Prace rewitalizacyjne potrwają dwa lata
Inwestycja docelowo umożliwi ponowne połączenie kolejowe z Warszawy do Zegrza. Pociągi nie jeżdżą na tej trasie od 25 lat.
Prace na odcinku Wieliszew – Zegrze obejmą wymianę torów, budowę sieci trakcyjnej i rozjazdów na 3,5 km odcinku. Zamontowany będzie nowy system sterowania ruchem kolejowym. Przebudowany będzie przejazd kolejowo-drogowy na ul. Modlińskiej. Po remoncie pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 80 kilometrów na godzinę. Prace nad rewitalizacją linii do Zegrza mają się zakończyć za dwa lata.
Powiązany Artykuł
PKP zaproponowało innym przewoźnikom kolejowym ulgi na czas pandemii
Przywrócenie komunikacji na tej trasie kolejowej jest jednym z elementów walki z wykluczeniem komunikacyjnym. Przedstawiciele PKP PLK argumentują, że trasa będzie miała znaczenie dla mieszkańców całego północnego Mazowsza. Mieszkańcy Warszawy zyskają natomiast wygodne i bezpośrednie połączenie z okolicami Zalewu Zegrzyńskiego.
Kolej z plusem
Do likwidacji wykluczenia komunikacyjnego ma się przyczynić także podpisany na początku tego roku przez prezydenta Andrzeja Dudę program Kolej Plus. Głównym celem programu jest powstrzymanie degradacji infrastruktury kolejowej na poziomie lokalnym i regionalnym. Program skierowany jest do miejscowości o populacji powyżej 10 tysięcy mieszkańców bez dostępu do transportu kolejowego. Projekty w ramach programu Kolej Plus będą realizowane przez PKP PLK we współpracy samorządami.
Budżet szacowany jest na ponad sześć i pół miliarda złotych. Dofinansowanie z programu wyniesie ponad pięć i pół miliarda, natomiast wkład jednostek samorządu terytorialnego to około jeden miliard. Zadania inwestycyjne mogą otrzymać maksymalnie 85% dofinansowania kosztów kwalifikowanych, przy zapewnieniu przez samorządy 15% tych kosztów.
REKLAMA
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapewnił , że rząd nie przewiduje cięć w inwestycjach transportowych. Zapewnił, że wydatki na te cele będą utrzymane na wcześniejszym poziomie, mimo pandemii koronawirusa.
Prace nad rewitalizacją linii do Zegrza mają się zakończyć za dwa lata.
PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md
REKLAMA