GUS: rośliny uprawne dobrze zniosły ciepłą zimę

Z badań polowych przeprowadzonych przez rzeczoznawców wojewódzkich w lutym i marcu br. wynika, że w tym roku uprawy ozime przezimowały znacznie lepiej niż w 2019 roku, praktycznie bez strat - poinformował w środę GUS.

2020-04-29, 13:15

GUS: rośliny uprawne dobrze zniosły ciepłą zimę
Do polskich rolników wpłynie w tym roku kolejna transza pieniędzy na modernizację gospodarstw rolnych.Foto: shutterstock, Aleksandar Malivuk

Według oceny rzeczoznawców wojewódzkich GUS, przebieg warunków agrometeorologicznych podczas tegorocznej zimy był na ogół korzystny dla zimujących roślin, a krótkotrwałe spadki temperatury nie zagrażały oziminom. 


Powiązany Artykuł

melioracja1200.jpg
Można składać wnioski o dotacje na nawadnianie gospodarstwa. Nawet 60 proc. refundacji


"Oceniając stan upraw w końcu zimy, można było stwierdzić, że są one w dobrej kondycji. Z nadejściem wiosny na przeważającym obszarze kraju odnotowano deficyt opadów i narastającą suszę rolniczą" - twierdzą analitycy GUS.

Zagrożeniem jest brak opadów  

Największy deficyt opadów w marcu i w pierwszej połowie kwietnia dotyczył zachodniego i centralnego obszaru Polski. W pierwszej połowie kwietnia wzrost przyczynił się do przyspieszenia siewów roślin jarych. Jednak spadki temperatury w nocy dochodzące do -8°C zahamowały wzrost zbóż jarych oraz wegetację zbóż ozimych, rzepaku i traw.


Przymrozki spowolniły rozwój roślin 

REKLAMA

Na terytorium całego kraju obserwuje się nadmierne przesuszenie wierzchniej warstwy gleby i związane z tym nierównomierne wschody zbóż jarych.


Powiązany Artykuł

rolnictwo1200.jpg
Rolnicy mają więcej czasu na składanie wniosków. ARiMR przedłuża terminy


W 2020 roku wegetacja drzew i krzewów owocowych oraz truskawek rozpoczęła się wcześniej niż zwykle, choć przymrozki spowolniły ten proces. W niektórych rejonach zaobserwowano uszkodzenia zawiązków kwiatów na plantacjach brzoskwini, moreli, czereśni, borówki wysokiej oraz malin. 


PolskieRadio24/IAR/PAP/sw 


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej