Eryk Habowski o zbrodniach Stalina: wciąż są trudności w dyskusji o nich
- Intelektualiści zachodni podejmowali próby racjonalizacji zbrodni Stalina tłumacząc je realiami wojny - mówił w Polskim Radiu 24 Eryk Habowski z Instytutu Pileckiego.
2020-05-30, 16:00
Posłuchaj
Instytut Pileckiego właśnie wydał polski przekład książki Normana M. Naimarka "Ludobójstwo Stalina". Profesor specjalizujący się w dziejach historii Europy Środkowej i Wschodniej, stalinowskie represje rozpatruje w kontekście historii oraz filozofii prawa.
Szczególnie bliska jest mu koncepcja Rafała Lemkina, polskiego prawnika żydowskiego pochodzenia, dlatego w swojej publikacji omawia okoliczności, które doprowadziły do zawężenia definicji „genocydu” w trakcie prac nad Konwencją ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa.
Powiązany Artykuł
Stanisław Żaryn: Rosja wykorzystuje historię, by usprawiedliwiać swój dzisiejszy imperializm
"Przełamanie milczenia"
- To kolejna refleksja eksperta USA nad skutkami zbrodni Stalina na Europejczykach. Próba przełamania przemilczenia tego co działo się w Europie także Zachodniej - mówił gość PR24.
We wstępie do polskiego wydania Eryk Habowski z Instytutu Pileckiego tak podsumował te polityczne rozgrywki: „Zwycięzcy sądzą, a nie będą sądzeni – przystąpienie ZSRS do koalicji antynazistowskiej i znalezienie się w gronie głównych zwycięzców zapewniło Stalinowi globalną amnezję”. Konsekwencje tych kalkulacji poniosły ofiary, których krzywda zeszła na dalszy plan.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Eryk Habowski (Instytut Pileckiego)
Data emisji: 30.05. 2020 r.
Godzina: 15.11
Polecane
REKLAMA