Alexandre Kojève. Jeden z ojców duchowych Unii Europejskiej
- Kojève zahipnotyzował całą klasę intelektualistów francuskich, którzy kształtowali myślenie w tym kraju przez następne pół wieku. Powierzono mu negocjacje ws. układu ogólnego dotyczącego ceł i handlu traktowanego jako zapowiedź stworzenia Unii Europejskiej - powiedział filozof prof. Piotr Nowak.
2020-06-14, 08:46
Posłuchaj
Prof. Piotr Nowak jest autorem wielu przekładów książek, w tym "Ontologii sukcesu" poświęconej Alexandre'owi Kojève’owi, filozofowi, hegliście, nauczycielowi wielu słynnych francuskich myślicieli, ale również, jak określił to prowadzący audycję Zdzisław Krasnodębski, jednemu z ojców duchowych Unii Europejskiej.
Powiązany Artykuł
"Jestem filozofem świata". Pierwsza biografia Romana Ingardena
- Urodził się w Rosji, podczas rewolucji bolszewickiej został aresztowany, przesiedział rok w więzieniu, by następnie w 1920 roku zbiec z kraju. Trafił do Paryża i zahipnotyzował całą klasę intelektualistów francuskich, którzy kształtowali myślenie w tym państwie przez następne pół wieku - przypomniał w audycji "Konfrontacje idei".
Francuski negocjator
Kojève został urzędnikiem we francuskim ministerstwie finansów. Był bezpośrednim doradcą Charlesa de Gaulle’a i to jemu powierzono negocjacje ws. układu ogólnego dotyczącego ceł i handlu, który uważano za zapowiedź stworzenia Unii Europejskiej.
- Postulował liberalizację najpierw granic celnych między państwami europejskimi, a następnie innych barier - wskazał prof. Piotr Nowak.
REKLAMA
Więcej o myśli filozoficznej Alexandre'a Kojève’a w całej audycji. Zapraszamy do jej wysłuchania.
***
Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski
Gość: prof. Piotr Nowak, filozof
Data emisji: 14.06.2020
Godzina emisji: 08.06
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
Polecane
REKLAMA