Niemal 2 tys. firm otrzymało dofinansowanie do kapitału obrotowego. Wciąż można składać wnioski

Jak informuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości 1720 firm otrzymało już rekomendacje dofinansowania do kapitału obrotowego na łączną kwotę 338 milionów złotych. Można jeszcze składać wnioski, nabór potrwa do 31 lipca.

2020-06-26, 15:09

Niemal 2 tys. firm otrzymało dofinansowanie do kapitału obrotowego. Wciąż można składać wnioski
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Bezzwrotna dotacja będzie przekazywana firmom, które na skutek pandemii znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Pieniądze będzie można przeznaczyć na bieżącą działalność przedsiębiorstwa.

– Coraz więcej przedsiębiorców chce skorzystać ze wsparcia oferowanego dzięki funduszom europejskim. To sygnał, że narzędzie, które przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, jest szyte na miarę potrzeb biznesu – podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. MFiPR jest pomysłodawcą działania oraz instytucją nadzorującą.

Tylko 54 wnioski otrzymało rekomendację negatywną

Według stanu na 25 czerwca eksperci PARP ocenili 1773 wnioski, z których 1719 otrzymało ocenę pozytywną, a tylko 54 – negatywną.

Przedsiębiorcy przez 11 dni od rozpoczęcia naboru, czyli od 15 do 25 czerwca, złożyli w sumie 4010 wniosków na łączną kwotę 727,7 miliona złotych.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

podatki1200.jpg
Wsparcie dla średnich firm. Rekordowe zainteresowanie dotacjami na podatek obrotowy

Obecnie trwa ich weryfikacja, a dwie listy rekomendowane do dofinansowania zostały już opublikowane.

– Zachęcamy średnie firmy do skorzystania z oferty. Zależy nam, aby pieniądze jak najszybciej trafiły do firm, ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, z jakimi problemami i dylematami borykają się obecnie właściciele firm w codziennej działalności ich biznesów. Dlatego działamy ekspresowo, o czym świadczy duża liczba już ocenionych projektów w tak krótkim czasie – przekonuje Mikołaj Różycki, zastępca prezesa PARP.

Środki na kapitał obrotowy pochodzą z funduszy UE

Środki na dotacje na kapitał obrotowy pochodzą z dwóch programów operacyjnych – Inteligentny Rozwój oraz Polska Wschodnia.

O wsparcie z pierwszego, w którym budżet dotacji wynosi 500 milionów złotych, mogą ubiegać się średni przedsiębiorcy z pięciu województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

REKLAMA

 Na przedsiębiorców z pozostałych 11 regionów czekają 2 miliardy złotych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Bezzwrotne dotacje mają służyć bieżącym potrzebom w firmach

Dotacje mają służyć zaspokojeniu bieżących potrzeb przedsiębiorstw maksymalnie w ciągu trzymiesięcznego okresu funkcjonowania.

Będzie można przeznaczyć je na opłacenie mediów (gaz, prąd, paliwo), najem powierzchni, zakup towarów czy ubezpieczenie działalności oraz inne potrzeby związane z bieżącym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa.

Kto i na jakich zasadach może ubiegać się o pomoc

O pomoc może ubiegać się przedsiębiorca, który 31 grudnia 2019 roku prowadził działalność gospodarczą i nie znajdował się wówczas w trudnej sytuacji ekonomicznej, a następnie odnotował co najmniej 30-procentowy spadek obrotów w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 roku w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

REKLAMA

Jak zapewnia Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, zasady przyznawania dotacji są pomyślane tak, aby były szybkim zastrzykiem finansowym przy minimalnych obciążeniach formalno-prawnych. Wnioski są intuicyjne i umożliwiają sprawne aplikowanie. Wysokość wsparcia jest uzależniona od skali zatrudnienia w przedsiębiorstwie. Cały proces odbywa się elektronicznie.

Dokumenty składane do podpisania umowy, jak i sama umowa, muszą być opatrzone kwalifikowalnym podpisem elektronicznym przez osobę upoważnioną do reprezentowania wnioskodawcy.

Przedsiębiorcy przed wypłatą dotacji będą zobowiązani zabezpieczyć umowę w postaci weksla oraz deklaracji wekslowej podpisanej w formie tradycyjnej, przed notariuszem. Weksel wraz z deklaracją wekslową należy dostarczyć do siedziby PARP. Można to zrobić osobiście w kancelarii PARP lub korespondencyjnie.

Wnioski można składać do 31 lipca lub do wyczerpania środków. Wnioski są rozpatrywane w kolejności ich składania. Pomoc będzie udzielana do końca 2020 roku.

REKLAMA

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej