Paweł Borys: wynegocjowane w Brukseli środki ułatwią polskiej gospodarce powrót na ścieżkę wzrostu

2020-07-21, 11:45

Paweł Borys: wynegocjowane w Brukseli środki ułatwią polskiej gospodarce powrót na ścieżkę wzrostu
Paweł Borys. Foto: Piotr Molecki/East News

Wynegocjowane w Brukseli 160 mld euro z budżetu Unii Europejskiej i funduszu odbudowy ułatwi powrót polskiej gospodarki na ścieżkę wzrostu w kolejnych 2-3 latach - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Prezes PFR wskazał, że 160 mld euro, które Polsce udało się wynegocjować na zakończonym szczycie Unii Europejskiej, będą dobrym źródłem finansowania inwestycji infrastrukturalnych, również tych w sektorze energetycznym.


Powiązany Artykuł

morawiecki_orban_1200.jpg
"Takiej kwoty nigdy wcześniej nie było". Premier o środkach UE wynegocjowanych dla Polski

Polska jednym z największych beneficjentów budżetu UE i funduszu odbudowy

- Bez wątpienia Polska jest jednym z największych beneficjentów zarówno przyszłego budżetu UE, jak i funduszu odbudowy. Premier wraca nie tylko z tarczą, ale i z mieczem - ocenił Borys.

Zaznaczył, że środki, które wynegocjował premier Mateusz Morawiecki, stanowić będą ok. 700 mld zł, czyli równowartość 1/3 polskiego PKB.


Powiązany Artykuł

twitter spotkanie premier 1200.jpg
Jest porozumienie w sprawie pakietu finansowego dla Unii Europejskiej

Dzięki inwestycjom współfinansowanym przez UE polska gospodarka wróci na ścieżkę wzrostu

- Dobrze, że pomimo trudnych rozmów doszło do porozumienia. Fiasko szczytu przy obecnym kryzysie miałoby bardzo negatywne konsekwencje. Dla Polski inwestycje współfinansowane z tych środków ułatwią powrót na ścieżkę wzrostu w latach 2021-2023, przy jednoczesnym odciążeniu finansów publicznych, pozwalając na obniżenie deficytu budżetowego i stopniową konsolidację finansów państwa po recesji - wskazał.


Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że porozumienie dotyczące unijnego budżetu i funduszu odbudowy obejmuje wszystkie zapisy, na których nam zależało./IAR/ 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

Przewidziany dla Polski udział w budżecie UE na lata 2021-27 - największy w historii

Podkreślił, że w kolejnej perspektywie finansowej, czyli w latach 2021-2027, Polska otrzyma największe finansowanie w historii.

- Pozytywna informacja dla naszej wychodzącej z kryzysu gospodarki, to to, że z funduszu odbudowy mamy aż 27 mld euro, z czego 70 proc. może być wykorzystana już w przyszłym roku. To silny impuls wzrostowy na poziomie centralnym i samorządów - powiedział.

Porozumienie zawarte we wtorek nad ranem zakłada powołanie funduszu odbudowy o wartości 750 mld euro. Z tej sumy 390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro pożyczki.

 

REKLAMA

Wartość budżetu UE na kolejną siedmiolatkę wyniesie 1,074 bln euro. Jak poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki, porozumienie UE daje Polsce ponad 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach, a razem z uprzywilejowanymi pożyczkami 160 mld euro w cenach bieżących.

IAR, PAP, jk

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej