Msza św. w rocznicę Sierpnia '80. Wzięli w niej udział prezydent i premier
W kościele św. Brygidy w Gdańsku odbyła się msza św. z okazji 40. rocznicy Sierpnia '80. Wzięli w niej udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
2020-08-31, 18:00
Powiązany Artykuł
![1200_Duda_EN.jpg](http://static.prsa.pl/images/a1c898a9-129d-4562-8067-1f84aeecbd1d.jpg)
Uroczystości upamiętniające 40. rocznicę strajków z 1980 r. Prezydent: Solidarność wyrosła na żądaniu wolności
Liturgii przewodniczył administrator apostolski archidiecezji gdańskiej - biskup Jacek Jezierski.
- Premier: tak jak Polacy w 1980 r., Białorusini walczą o wolność, demokrację i suwerenność
- Solidarność uczczona na świecie. Zobacz wyjątkowe iluminacje
We mszy św. - oprócz głowy państwa i szefa rządu - uczestniczyli również b. prezydent Lech Wałęsa, opozycjoniści z czasów PRL, członkowie NSZZ "Solidarność" na czele z przewodniczącym Piotrem Dudą, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, parlamentarzyści i samorządowcy.
Posłuchaj
Msza św. była kolejnym punktem rocznicowych obchodów. Przed nabożeństwem Andrzej Duda wraz z Mateuszem Morawieckim złożyli kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II.
REKLAMA
Przemówienia prezydenta i premiera
Wcześniej prezydent i premier złożyli wieńce pod historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Na pl. Solidarności miały miejsce też okolicznościowe przemówienia głowy państwa i szefa rządu.
Powiązany Artykuł
![Sierpien 80 Banner serwisu.jpg](http://static.prsa.pl/images/9b29e0b8-e38a-4c47-9210-12bdc37c93aa.jpg)
Sierpień 80 - zobacz serwis specjalny
O godz. 14, w ramach obchodów 40. rocznicy Sierpnia '80, odbyło się posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" z udziałem m.in. wicepremiera Piotra Glińskiego i prezesa IPN Jarosława Szarka.
Spotkanie odbyło się w sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie przed 40 laty podpisane zostało porozumienie między strajkującymi robotnikami a delegacją rządową.
REKLAMA
***
Latem 1980 r. w Polsce doszło do strajków będących reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin. W połowie sierpnia zaczęły się strajki na Wybrzeżu. Największy - zorganizowany przez Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża - rozpoczął się 14 sierpnia w Stoczni Gdańskiej.
Strajkujący żądali m.in. przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz, podwyżek płac, wybudowania pomnika ofiar Grudnia 1970 r. Z czasem do strajkujących w stoczni zaczęły dołączać delegacje strajkujących zakładów pracy z innych miast.
30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące strajki 1980 r. na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. Następnego dnia w Gdańsku przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS) Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski podpisali porozumienie gdańskie.
Porozumienia sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 r. - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. Strajkujący wywalczyli też m.in. prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 oraz ograniczenie cenzury.
REKLAMA
pb
REKLAMA