Wiceszef MSZ: w poniedziałek szczyt Trójmorza w Tallinie. Projekt się przekształca
- W poniedziałek i wtorek mamy szczyt ministrów Trójmorza w Tallinie. To jest szczyt wyjątkowy (...) dlatego, że po kilku latach funkcjonowania głównie jako projekt polityczny, zaczyna się coraz bardziej przekształcać w projekt współpracy gospodarczej - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, który we wtorek powołany został na pełnomocnika rządu ds. inicjatywy Trójmorza.
2020-10-14, 08:26
Wiceminister Paweł Jabłoński został we wtorek powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na funkcję pełnomocnika rządu ds. inicjatywy Trójmorza. W audycji "24 Pytania - Rozmowa Poranka" mówił, na czym polegać będzie jego funkcja oraz o wyzwaniach stojących przed inicjatywą w najbliższym czasie.
Powiązany Artykuł
Krzysztof Szczerski: siłą polskiej polityki zagranicznej jest przede wszystkim ambicja
Koordynacja działań
Gość PR24 wyjaśnił, że jako pełnomocnik ds. inicjatywy Trójmorza będzie zajmował się "koordynacją działań wszystkich ministerstw i instytucji państwa w celu wdrażania bardzo konkretnych projektów", które niebawem będą miały swój początek.
- W poniedziałek i wtorek mamy szczyt ministrów Trójmorza w Tallinie. To jest szczyt wyjątkowy nie tylko ze względu na formę, która będzie w większości wirtualna z uwagi na pandemię, ale wyjątkowy także dlatego, że po kilku latach funkcjonowania inicjatywy Trójmorza głównie jako projektu politycznego, projekt zaczyna się przekształcać coraz bardziej w projekt współpracy gospodarczej - mówił Paweł Jabłoński.
Jak wyjaśnił, uruchomione zostaną działania finansowane z funduszu inicjatywy Trójmorza, których zadaniem jest połączenie infrastrukturalne na osi północ-południe między państwami Europy Środkowej. - I do tego (...) konieczna jest bardzo ścisła koordynacja wszystkich resortów i wdrażanie tego już na poziomie technicznym, mniej współpracy politycznej, a bardziej tej realnej pracy gospodarczej i strukturalnej - podkreślił.
REKLAMA
- Telekonferencja przewodniczących komisji spraw zagranicznych V4. Szef MSZ: kluczowa inicjatywa Trójmorza
- "Ważne i ponadpartyjne poparcie". USA wyraziły aprobatę dla Trójmorza
Główne aspekty Trójmorza
Powiązany Artykuł
W jakim kierunku powinna podążać polska polityka zagraniczna? "Wsparcie USA jest istotne"
Paweł Jabłoński został zapytany o trasę Via Carpatia, która jest jednym z projektów będących jednym z elementów inicjatywy. Jak podkreślił - to jedno z kilku zasadniczych działań Trójmorza.
- Inicjatywa Trójmorza skupia się tak naprawdę przede wszystkim na trzech aspektach. To są połączenia infrastruktury drogowej i kolejowej - czyli powiedzmy ogólnie: transport, energetyka - czyli połączenia przede wszystkim gazowe, tutaj mówimy np. o korytarzu gazowym północ-południe, Bałtyk-Adriatyk, a także infrastruktura technologiczna, digitalizacja - czyli budowa połączeń, korzystając z najnowszych technologii, po to, aby nasz region stał się tym hubem najnowszych technologii w Europie Środkowej i właściwie w całej Europie - wyjaśnił wiceszef MSZ.
Dodał także, że projektami, w które państwa Trójmorza inwestują, zainteresowane są także inne kraje, które są partnerami Trójmorza, chociaż do niego nie należą. Są to m.in. Stany Zjednoczone, które od początku takiego wsparcia udzielały. - Ale otrzymujemy też zainteresowanie z bardzo wielu innych krajów dotyczące konkretnych projektów np. w Japonii - mówił.
REKLAMA
- Wsparcie ekonomiczne i inwestycje. Mateusz Morawiecki przedstawił w Brukseli plan dla Białorusi
- "V4 i Trójmorze wzmacniają wspólną tożsamość Europy Środkowej". Szef MSZ o celach polskiej dyplomacji
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Eliza Olczyk
Gość: Paweł Jabłoński (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 14.10.2020
Godzina emisji: 07.16
PR24/jmo
REKLAMA
REKLAMA