Marsz Niepodległości w formie rajdu. Piotr Gliński: to bardzo odpowiedzialna decyzja
- Organizatorzy Marszu Niepodległości zachowali się bardzo odpowiedzialnie. To właśnie miłość do Polski tych patriotów, którzy organizują te marsze spowodowała, że przyjęli formę rajdu, która jest bardziej bezpieczna w okresie pandemii - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
2020-11-09, 16:37
Posłuchaj
W poniedziałek Stowarzyszenie Marsz Niepodległości poinformowało, że tegoroczny marsz odbędzie się w formie "rajdu" ulicami Warszawy. Wziąć w nim udział mogą wszyscy zmotoryzowani patrioci, a także rowerzyści. Marsz startuje o godz. 14 z ronda Dmowskiego.
Powiązany Artykuł
Marsz Niepodległości będzie miał formę zmotoryzowaną. Jest oświadczenie organizatorów
Piotr Gliński, pytany w Polskim Radiu 24 o to, jak przyjął decyzję organizatorów Marszu Niepodległości, odpowiedział: "przyjąłem to bardzo pozytywnie". - To jest bardzo pozytywna decyzja. Widzę w niej wielką odpowiedzialność - mówił minister kultury. Zaznaczył, że rozumie, iż "bardzo trudno było organizatorom zrezygnować z tej tradycyjnej formy".
W jego ocenie organizatorzy "zachowali się bardzo odpowiedzialnie, właśnie w imię wartości nadrzędnej". - To właśnie miłość do Polski tych patriotów, którzy organizują te marsze, spowodowała, że przyjęli taką formę, która jest bardziej bezpieczna w okresie pandemii - wskazał szef resortu kultury.
"Byliśmy przygotowani do drugiej fazy pandemii"
Wicepremier odniósł się również do sytuacji związanej z pandemią. - Wbrew temu, co się mówiło, byliśmy przygotowani do drugiej fazy pandemii, jeśli chodzi o zapewnienie materiałów i opracowanie scenariuszy działań. Owszem, pandemia zaskoczyła nas swoją intensywnością, ale tak było na całym świecie. Mimo pewnych sytuacji, które się zawsze zdarzają ze względu na błąd ludzki, to generalnie walczymy z tą pandemią i tej walki nie przegrywamy - powiedział Gliński.
REKLAMA
- Premier apeluje do ozdrowieńców: oddawajcie krew i osocze, pomóżcie ocalić czyjeś życie
- Osocze ozdrowieńców nie do końca skuteczne? Prof. Religa: może być wręcz szkodliwe
- Polska służba zdrowia pozostaje wydolna. Cały czas monitorujemy sytuację i przygotowujemy się na różne scenariusze. Mamy jednak do czynienia z wydarzeniem o nieprzewidywalnym charakterze. Apeluję do obywateli o wyrozumiałość i zdrowy rozsądek - dodał polityk.
Możliwe weto ws. mechanizmu praworządności
Polityk był pytany także o zapowiedź Viktora Orbana, premiera Węgier, dotyczącą weta wobec mechanizmu wiązania wypłaty funduszy europejskich z praworządnością.
- Nie jestem upoważniony do tego, żeby składać deklaracje odnośnie do tego, czy Polska również sięgnie po weto. Uważam natomiast, że wszystko jest w grze - odpowiedział Gliński.
REKLAMA
- Nie możemy się godzić na łamanie kręgosłupów poprzez ideologiczno-polityczne naciski, a także łamanie zasad, które wspólnie z UE podpisywaliśmy. Zgodziliśmy się na pewne reguły ograniczające naszą niezależność, ale w zamian za coś - kontynuował polityk.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Gość: Piotr Gliński (minister kultury i dziedzictwa narodowego)
Data emisji: 09.11.2020
Godzina emisji: 15.33
kad
REKLAMA