Ważne dla firm: resort finansów upraszcza rozliczenie podatków
Resort finansów wprowadza kolejne uproszczenia rozliczeń firm z fiskusem. Najważniejsze dotyczą rozliczenia ryczałtowego - będą podniesione limity, obniżone stawki, więcej profesji będzie mogło skorzystać z tej formy rozliczenia podatków.
2021-01-21, 14:11
W 2021 r. prawie 400 tys. firm pierwszy raz będzie mogło rozliczyć się w maksymalnie uproszczony i ryczałtowy sposób, informuje Ministerstwo Finansów.
Powiązany Artykuł
Będzie więcej czasu na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej. Jest decyzja ministra finansów
Ważną zmianą jest poszerzenie zastosowania ryczałtu – podniesienie limitu z 250 tys. do 2 mln euro. Z poszerzenia może skorzystać ok. 180 tys. firm.
Najważniejsze zmiany: podniesienie limitu przychodów, więcej profesji korzystających z ryczałtu
Od 2021 roku więcej przedsiębiorców będzie mogło wybrać rozliczenie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przyczynią się do tego dwie zmiany:
REKLAMA
- limit przychodów uprawniających do ryczałtu wzrośnie z 250 tys. euro do 2 mln euro
- zostaną zniesione ograniczenia dla wolnych zawodów; prawo do płacenia ryczałtu zyskają między innymi: adwokaci, notariusze, radcy prawni, doradcy podatkowi, księgowi, architekci, fizjoterapeuci, inżynierowie budownictwa, psychologowie i fizjoterapeuci, którzy dotychczas nie mogli wybrać tej formy opodatkowania.
Powiązany Artykuł
PIT za 2020: można odliczyć dwie nowe ulgi związane z koronawirusem, a zeznania składamy od 15 lutego
Obniżki stawki ryczałtu
Jednocześnie zostaną obniżone najwyższe stawki ryczałtu:
- z 20% do 17% od przychodów uzyskiwanych w wolnych zawodach
REKLAMA
- z 17% do 15% od przychodów ze świadczenia niektórych usług, na przykład reklamowych, kulturalnych i rozrywkowych, architektonicznych i inżynierskich, finansowych i ubezpieczeniowych (innych niż świadczone w wolnych zawodach).
Stawka ryczałtu od przychodów ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek wyniesie 10%. Dotychczas takie usługi były wyłączone z ryczałtu.
Pozostałe stawki się nie zmienią. Przedsiębiorcy zapłacą na przykład 8,5% od przychodów z działalności usługowej, w tym gastronomicznej ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz 5,5% od przychodów między innymi z działalności wytwórczej i robót budowlanych.
Trzeba pamiętać, że ryczałt płaci się od przychodu, bez możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Jest więc korzystny dla tych, którzy ponoszą niewysokie koszty. Wybór należy więc poprzedzić kalkulacją, co bardziej nam się opłaca.
REKLAMA
Ministerstwo Finansów, biznes.gov.pl, jk
REKLAMA