7 mld euro do podziału dla województw z Umowy Partnerstwa. Zobacz, jakie są warunki ich otrzymania
Do 22 lutego trwają konsultacje społeczne Umowy Partnerstwa - dokumentu, który określa, na co zostaną w wydane w poszczególnych regionach fundusze europejskie na lata 2021-2027. Chodzi o środki z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji o wartości 76 miliardów euro.
2021-01-28, 14:32
Pieniądze zostały podzielone między 16 województw według kryteriów przygotowanych przez UE. Najwięcej otrzymają regiony mniej zamożne.
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak wyjaśniła, że województwa mogą jeszcze powiększyć swój budżet w ramach tzw. rezerwy regionalnej wynoszącej przeszło 7 miliardów euro.
Aby z niej skorzystać, marszałkowie województw muszą przedstawić ministerstwu swoje koncepcje inwestycji strategicznych dla danego regionu.
REKLAMA
Posłuchaj
- Jeżeli marszałek przygotuje i zgłosi dobre projekty do kontraktu programowego to otrzyma dodatkowe fundusze na realizację regionalnego programu - powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Negocjacje z marszałkami województw o rozdysponowaniu dodatkowych środków z rezerwy regionalnej mają się zacząć po zamknięciu konsultacji społecznych Umowy Partnerstwa.
Posłuchaj
Dziś ministerstwo przeprowadziło konsultacje w województwie wielkopolskim. Według kryteriów unijnych jest ono traktowane jako tzw. region przejściowy (o dochodzie na mieszkańca między 75 a 100 procent średniej UE), czyli jeden z najbogatszych w Polsce. Z tego powodu otrzyma mniej środków niż na przykład województwa na wschodzie kraju.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Jak będą inwestowane unijne fundusze? MFiPR konsultuje Umowę Partnerstwa
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak powiedziała, że w ramach Umowy Partnerstwa województwo wielkopolskie otrzyma ponad 1,5 miliarda euro (bez uwzględnienia ewentualnych dodatków z rezerwy regionalnej). Z programu regionalnego będzie to miliard 70 milionów euro, a z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji 387 milionów euro.
Posłuchaj
Ta druga pozycja posłuży głównie dla regionu konińskiego, gdzie znajduje się kopalnia węgla kamiennego i zespół elektrowni.
Wiceminister zwróciła uwagę, że obszarem narażonym na negatywne skutki transformacji energetycznej w Wielkopolsce jest wschodnia część województwa.
REKLAMA
MFiPR zachęca też do składania do 22 lutego uwag dot. unijnej Umowy Partnerstwa. Może to zrobić każdy zainteresowany poprzez specjalny formularz kontaktowy na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl. Znajduje się tam również treść dokumentu.
Po przyjęciu Umowy Partnerstwa przez rząd i projektów programów regionalnych przez zarządy województw odbędą się formalne negocjacje programów i Umowy Partnerstwa z Komisją Europejską.
Rząd szacuje, że pierwsze środki unijne z nowej perspektywy budżetowej będą dostępne pod koniec tego roku.
IAR, PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA