Relacje w pandemii. Dr Wojtowicz: ten czas niesie także pozytywy
- Warto pamiętać, że pandemię możemy analizować także pozytywnie. Jest tak, że pojawia się większa ilość czasu, którą możemy poświęcić bliskim. Mamy także szansę na znalezienie czy powrót do swojego hobby - powiedziała o sytuacji dotyczącej relacji i kondycji osób w trakcie pandemii dr Ewa Wojtowicz, psycholog z Wyższej Szkoły Menedżerskiej. Gościem Polskiego Radia 24 była także prof. Maria Sroczyńska.
2021-02-14, 10:58
Od marca ubiegłego roku, za wyjątkiem czasu letniego, życie społeczne zostało mocno ograniczone. Zamknięte obiekty sportowe, restauracje czy miejsca kultury sprawiły, że zostaliśmy zmuszeni do pozostania w domach. Naukowcy mówią jednogłośnie, że wywarło to ogromny wpływ na naszą psychikę i kontakty międzyludzkie. O tym jak czas pandemii wpływa na relację mówiły w Polskim Radiu 24 prof. Maria Sroczyńska i dr Ewa Wojtowicz.
Powiązany Artykuł
Destrukcyjne relacje. Ekspert: toksyczna miłość dotyczy także rodzin
"Rodzimy się ze zdolnością tworzenia relacji"
Prof. Maria Sroczyńska zwróciła uwagę na to, że tworzenie relacji jest w nas wpisane. Jednak z różnych względów, te zdolności mogą zostać zakłócone. - Wszystko to, co dotyczy budowania relacji jest poniekąd wkomponowane w naszą strukturę biologiczną kiedy przychodzimy na świat. Sprawia to, że jesteśmy zdolni do formowania relacji związanych z miłością czy intymnością. Nie jest to proste, bo składają się na to pewne ograniczenia naszej kultury i społeczeństwa skierowanego w stronę konsumpcjonizmu - powiedziała.
- UOKiK: Walentynki to także czas żniw dla oszustów
- Dlaczego łączymy się z drugim człowiekiem?
- Czerwony - kolor miłości, namiętności i władzy. Jak go stosować?
- W czasach pandemicznych nasze bezpośrednie relacje uległy ograniczeniu i my to wszystko odczuwamy. Osamotnienie jest zrywaniem więzi z innymi, ale też samym sobą. Uciekamy różnymi możliwościami pozostania sam na sam ze sobą - dodała.
REKLAMA
Czas pandemii
Dr Ewa Wojtowicz podkreśliła, że czas pandemii niesie ze sobą nie tylko negatywne, ale także pozytywne skutki. - Myśląc o konsekwencjach pandemii koncentrujemy się na negatywnych skutkach. Można zauważyć, że sytuacja związana z zablokowania różnych dążeń do celów życiowych nie zostaje bez wpływu na funkcjonowanie rodzin czy związków. Warto jednak pamiętać, że pandemię możemy analizować także pozytywnie. Jest tak, że pojawia się większa ilość czasu, którą możemy poświęcić bliskim. Mamy także szansę na znalezienie czy powrót do swojego hobby - powiedziała.
- Badania prowadzone wśród mężczyzn pokazały m.in. to, że zwrócili oni uwagę na to, jak wiele energii i czasu pochłania prowadzenie domu. Będąc w domu mogli dopiero zobaczyć i odczuć jak to wygląda. Zaskakujące jest też to, że do tej pory myśleli o gotowaniu jako odskoczni. Zmieniło się to jednak, kiedy spojrzeli na to z perspektywy rutyny - dodała.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Goście: prof. Maria Sroczyńska (socjolog, UKSW), dr Ewa Wojtowicz (psycholog, Wyższa Szkoła Menedżerska)
Data emisji: 14.02.2021
Godzina emisji: 09:34
dz
REKLAMA
REKLAMA