Spotkanie liderów Zjednoczonej Prawicy. Marek Ast: nasi partnerzy mają nierozwiązane formalności

 - Przed nami wyzwania związane z programem "Nowego Ładu", będziemy chcieli pokazać Polakom drogi wyjścia z pandemicznego kryzysu. Tymczasem nasi partnerzy mają nierozwiązane formalności. Jeśli są to tylko formalności, to nic trudnego, aby je załatwić - mówił na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Marek Ast.

2021-02-22, 18:35

Spotkanie liderów Zjednoczonej Prawicy. Marek Ast: nasi partnerzy mają nierozwiązane formalności
Marek Ast. Foto: PR24/AK

Jeszcze w poniedziałek ma dojść do spotkania liderów Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy, które ma być poświęcone sytuacji bieżącej w koalicji rządzącej. Oprócz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, lidera Porozumienia Jarosława Gowina oraz szefa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro, w spotkaniu ma uczestniczyć również premier Mateusz Morawiecki. 

Powiązany Artykuł

Eup-mEUXIAEXR_a-12.jpg
Janusz Kowalski otrzyma dymisję. Sasin: jest już podpisana przez premiera

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że rozmowy zawsze są potrzebne. - Jeżeli potrafimy rozmawiać, to znaczy, że wieczór nie będzie najgorszy. Jest napięcie w koalicji związane z sytuacją w Porozumieniu. Jest też nieporozumienie związane z dymisją ministra Janusza Kowalskiego z Solidarnej Polski. Mam nadzieję, że te sprawy zostaną wyjaśnione - powiedział poseł PiS.

Marek Ast tłumaczył, że PiS wysyła sygnał do koalicjantów, by rozwiązali wewnętrzne problemy. - Przed nami wyzwania związane z programem nowego ładu, będziemy chcieli pokazać Polakom drogi wyjścia z pandemicznego kryzysu. Tymczasem nasi partnerzy mają nierozwiązane formalności. Jeśli są to tylko formalności, to nic trudnego, aby je załatwić - dodał. Nie wykluczył przy tym, że w grę wchodzą pewne ambicje i oczekiwania. - Dla Zjednoczonej Prawicy niepodważalnym liderem Porozumienia jest Jarosław Gowin. Kwestie formalne są wewnętrznym problemem jego partii. Dla PiS partnerem pozostaje wicepremier Gowin jako lider Porozumienia - podkreśli Marek Ast. 

REKLAMA

Jego zdaniem Jarosław Gowin, blokując możliwość przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych, szukał drogi do pokazania własnej odrębności w Zjednoczonej Prawicy. - Tym samym kierunkiem jest kwestia kontestowania podatku od koncernów medialnych. Chce być widziany w koalicji jako niezależny podmiot. Jest to zrozumiałe, ale chodzi o kwestie zasadnicze dla funkcjonowania Zjednoczonej Prawicy. Lepiej, gdyby sprawy fundamentalne były dyskutowane przed wyrażeniem takiego votum separatum. Oczywiście propozycja podatku od reklam jest dopiero początkiem dyskusji - powiedział poseł PiS.


Posłuchaj

Marek Ast gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24) 13:46
+
Dodaj do playlisty

 

Porozumienie domaga się też usunięcia trzech wiceministrów, których desygnowało do rządu. - Do tej pory nie było formalnego wniosku. Jeżeli wniosek się pojawi, to premier go rozpatrzy. Ze strony rządu płyną pozytywne oceny Zbigniewa Gryglasa, Michała Cieślaka i Jacka Żalka. Szkoda byłyby tych wiceministrów. Jeżeli zostaną zaproponowane kontrkandydatury, to pewnie zapadną rozstrzygnięcia - podsumował Ast.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

***

Audycja: "Rozmowa PR 24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Marek Ast (poseł PiS)
Data emisji: 22.02.2021
Godzina emisji: 17.35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej