Represjonowani w PRL z dodatkowym wsparciem. Zmiany obejmą około 15 tys. osób

Przyjęliśmy kolejne dobre rozwiązanie przeznaczone dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych - ocenił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

2021-02-26, 07:23

Represjonowani w PRL z dodatkowym wsparciem. Zmiany obejmą około 15 tys. osób
Kopalnia "Wujek", 16.12. 1981 r. . Foto: ipn.gov.pl

Poselski projekt nowelizacji ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw przyjęty przez Sejm w czwartek zawiera szereg zmian, których celem jest – jak wskazał Szwed – poprawa sytuacji tych osób.

- To kolejne dobre rozwiązanie przeznaczone dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych – podkreślił wiceminister. I dodał, że w rejestrze takich osób jest około 15 tys.

W ramach nowelizacji przewidziane zostało m.in. podwyższenie progów dochodowych, od których możliwe jest udzielanie pomocy pieniężnej przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ma to umożliwić – jak głosi uzasadnienie projektu – udzielenie pomocy szerszej grupie osób uprawnionych, zwłaszcza w przypadkach, jeśli daną osobę dotknie negatywne zdarzenie losowe lub dozna ona istotnego pogorszenia stanu zdrowia.

Powiązany Artykuł

pap_20081201_0B8_663x364.jpg
Pacyfikacja kopalni "Wujek" - zbrodnia stanu wojennego

Projekt przewiduje też np. umożliwienie przyznania jednorazowej pomocy finansowej dwa razy w roku (obecnie to raz na 12 miesięcy) byłym działaczom opozycji w PRL lub osobom represjonowanym.

REKLAMA

Inne rozwiązanie w nowelizacji dotyczy przyznania działaczom opozycji antykomunistycznej i osobom represjonowanym z powodów politycznych pozostającym w zatrudnieniu prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 5 dni roboczych w roku kalendarzowym, a także uznania za okres składkowy okresu pozbawienia możliwości wykonywania swojego zawodu przed 31 lipca 1990 r. na skutek represji politycznych za działania na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania politycznych praw człowieka w Polsce.

Czytaj także: 

Rozwiązanie to będzie stosowane odpowiednio do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy i do rent rodzinnych. Emerytura lub renta w wysokości ustalonej na wskazanych zasadach będzie przysługiwała nie wcześniej niż od miesiąca zgłoszenia wniosku i nie wcześniej niż od 1 września 2021 r. Regulacjami tymi będzie docelowo objęta grupa ok. 5 tys. osób (obecnie ok. 20 proc. osób ze środowiska działaczy opozycji antykomunistycznej jeszcze pracuje).

Roczne wydatki – poinformował Szwed – oszacowano na ok. 10-11 mln zł.

Nowelizacja przewiduje również objęcie działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych uprawnieniami przysługującymi kombatantom – weteranom walk o niepodległość RP w zakresie opłat wnoszonych za pobyt w domu pomocy społecznej.

pp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej