Ukraina: obchody 77. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej. "Niepodległa Polska nigdy nie zapomni"

Polacy ze Lwowa i Ziemi Lwowskiej, przedstawiciele władz polskich, potomkowie zamordowanych Polaków wzięli udział w uroczystości 77. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej. W tej wsi 28 lutego 1944 roku z rąk oddziałów ukraińskich nacjonalistów SS-Galizien oraz UPA zginęło około tysiąca osób. Modlitwie ekumenicznej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Leon Mały.

2021-02-28, 18:47

Ukraina: obchody 77. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej. "Niepodległa Polska nigdy nie zapomni"
Pomnik zamordowanych w Hucie Pieniackiej. Foto: Vitaliy Hrabar, Agencja LUFA./ Facebook/PLinLviv

List prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników uroczystości odczytał minister Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu Kancelarii Prezydenta.

Powiązany Artykuł

mid-21228017 (1).jpg
"Chodzi o pamięć, modlitwę i prawdę". W Warszawie oddano hołd zamordowanym w Hucie Pieniackiej

"Składam hołd naszym umęczonym rodakom, zamordowanym za to tylko, że byli Polakami. Niepodległa Polska nigdy nie zapomni o Ofiarach zbrodni w Hucie Pieniackiej oraz o wszystkich Ofiarach ludobójstwa podczas rzezi wołyńskiej" - czytamy w liście.

Obecna na uroczystości wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska zaznaczyła, że obowiązkiem Polski jest walczyć o godne upamiętnienia pomordowanych Polaków.

REKLAMA

Posłuchaj

Ukraina: Obchody 77. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej. Korespondencja Eugeniusza Sało (IAR) 0:48
+
Dodaj do playlisty

 

Powiązany Artykuł

Typowa podolska chata w latach 40. XX wieku. Podobne zabudowania były w Hucie Pieniackiej, która została zniszczona przez połączone siły SS Galizien i
Zbrodnia w Hucie Pieniackiej. "Ludzie ginęli w strasznych męczarniach"

- Wierzę, że przyjdzie czas, kiedy ta prawda zostanie poparta o badania historyczne, wsparta ekshumacjami, a finałem będą groby, poświęcona ziemia i krzyże - podsumowała.

Na zakończenie przy pomniku złożono kwiaty i zapalono znicze.

Obchody rocznicowe organizowane są przez Stowarzyszenie Huta Pieniacka we współpracy z polskim konsulatem generalnym we Lwowie. Dzień wcześniej w katedrze lwowskiej odprawiono mszę świętą w intencji ofiar zbrodni w Hucie Pieniackiej.

REKLAMA

W tegorocznych obchodach w Hucie Pieniackiej uczestniczyli wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta, Jan Dziedziczak z Kancelarii Premiera, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej profesor Krzysztof Szwagrzyk, a także ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki, konsul generalny we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, przedstawiciele Stowarzyszenia Huta Pieniacka z prezes Małgorzatą Gośniowską-Kolą.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej