"Nie tylko walka z bronią w ręku, spektrum postaw było szerokie". Prof. Panfil o Żołnierzach Wyklętych

- Mamy bardzo szerokie spektrum postaw wobec okupacji sowieckiej, od rzeczywiście walki zbrojnej, od żołnierzy leśnych, przez likwidację agentów, aż po działalność uświadamiającą, budzącą solidarność społeczną, prowadzoną bez dywersji - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil z Biura Edukacji Narodowej IPN na temat Żołnierzy Wyklętych.

2021-03-01, 21:25

"Nie tylko walka z bronią w ręku, spektrum postaw było szerokie". Prof. Panfil o Żołnierzach Wyklętych
Witold Pilecki w 1948 roku. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że łatwo nam przychodzi widzieć Żołnierzy Wyklętych "w panterkach, w hełmach, w lesie z pistoletami maszynowymi przewieszonymi przez ramię". - Natomiast pamiętajmy, że Żołnierzem Wyklętym stojącym w pierwszym szeregu był również rotmistrz Witold Pilecki, który w czasie konspiracji właściwie broni w ręku nie trzymał - powiedział. - Mieszkał w mieście, miał gdzieś ukryty pistolet, ale go nie używał - dodał.

Powiązany Artykuł

pap błaszczak 1200.jpg
Błaszczak o Żołnierzach Wyklętych: przywracamy godność pohańbionym, choć wiele jest jeszcze do zrobienia

Pytany o działalność Żołnierzy Wyklętych, stwierdził, że "to spektrum jest niesłychanie szerokie".

- Jedni się ukrywali w mieszkaniach, inni byli w lasach, gdzie przemieszczali się z miejsca na miejsce, albo mieli swoje kryjówki w ziemiankach - zaznaczył Panfil.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Panfil o Żołnierzach Wyklętych (Temat Dnia/Gość PR24) 25:40
+
Dodaj do playlisty

"Mieli potężne zaplecze"

Podkreślił także, że Żołnierze Wyklęci "nie działali w próżni". Przypomniał, że "mieli potężne zaplecze". - Była cała otoczka społeczna. Były kobiety, które prały im bieliznę, które karmiły. Byli mężczyźni, którzy ich podwozili, udzielali im schronienia - zauwazył.

Czytaj także:

- Czasami, tak jak w przypadku ostatniego z Wyklętych, Lalusia, obliczamy, że w ukrywanie jednego żołnierza zaangażowanych było kilkaset osób - przypomniał Panfil. - To nie jest niewielka grupa bojowników, żołnierzy, konspiratorów. To jest olbrzymia rzesza ludzi działających na rzecz wolnej, niezawisłej Polski - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

REKLAMA

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: prof. Tomasz Panfil (Biuro Edukacji Narodowej IPN)
Data emisji: 01.03.2021
Godzina emisji: 20.33

itom/pr24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej