"Wątpliwości oraz szukanie Boga". Chmielewski o powieści "Jezioro Dargin"
- Nie ukrywam, że moim wielkim punktem odniesienia jest Kazimierz Orłoś, którego opowiadania czytuję od wielu lat - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Chmielewski, prozaik, historyk i dziennikarz.
2021-03-08, 12:00
"Jezioro Dargin" opowiada o zwolnionym właśnie z pracy w redakcji w radiu warszawskim inteligencie, który wyjeżdża nad mazurskie jeziora, by móc psychicznie odpocząć, przemyśleć swoje dotychczasowe życie i obecne położenie.
W powracających retrospekcjach przygląda się dziejom wyjątkowej przyjaźni, porównuje losy zmarłego przyjaciela i swoje, rozmyśla o życiowych ideałach i idealnych uczuciach, których wizje wyniósł z romantycznych lektur, a które boleśnie zderzają się z rzeczywistością.
Powiązany Artykuł
"Klucz do zrozumienia jego stosunku do kobiet jest w książkach". Sadkowska-Mokkas o Dygacie
"Mazurskie lasy jako kontrast"
Gość PR24 powiedział, że tzw. warszawskość książki bazuje na dwóch osobach wywodzących się właśnie ze stolicy. - Dla wydarzeń brudnych i często tragicznych postanowiłem znaleźć kontrasty, często były nimi mazurskie lasy i tamtejsza przyroda. Sam też bardzo lubię ten region, ale jako osoba wychowana w Warszawie jestem skazany na pisanie z jej perspektywy - powiedział pisarz.
Dodał, że bohaterowie są podobni, jeden i drugi są wierzący. - Ta wiara, ale i też niewiara w pewnym momencie, są pokazane. Wątpliwości, poszukiwanie Boga, są obecne. To o czym myśli jeden z bohaterów, niesie ze sobą podsumowanie życia, także tego wewnętrznego. Myśli on o krzyżu i rozmawia o nim nawet w karczmie - podkreślił Wojciech Chmielewski.
REKLAMA
Posłuchaj
Audycja: "Poczytnik"
Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń
Gość: Wojciech Chmielewski (prozaik, historyk i dziennikarz)
Data emisji: 07.03.2021
REKLAMA
Godzina: 22.05
REKLAMA