Sytuacja mieszkaniowa Polaków. Ekspert: 46 proc. osób między 24., a 26. rokiem życia nie wyprowadza się od rodziców
- 5 mln osób w Polsce mieszka poniżej podstawowego standardu. Jest to np. mieszkanie bez łazienki, bieżącej wody czy takie, w którym nie można sobie poradzić z zagrzybieniem i zawilgoceniem - powiedziała o sytuacji mieszkaniowej w Polsce Magdalena Ruszkowska z Habitat for Humanity.
2021-03-14, 10:57
Habitat for Humanity to pozarządowa organizacja zajmująca się pomocom potrzebującym, szczególnie w problemach dotyczących miejsca zamieszkania. Organizacji przeprowadziła badani, podczas których jedynie 37% respondentów zadeklarowało brak problemów dotyczących mieszkania. Większość z badanych uważa także, że władze publiczne powinny objąć wsparciem mieszkaniowym osoby znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej.
Powiązany Artykuł
Raport: zakup mieszkania jest prawie o połowę tańszy niż najem
Polska w ogonie
Gość Polskiego Radia 24 powiedziała, że jej organizacja działa w wielu krajach na świecie i Polska na tym tle, zamyka wiele rankingów jeżeli chodzi o sytuację mieszkaniową. - Nasza organizacja działa w 70 krajach na świecie jako organizacja pożytku publicznego. Odpowiadamy w każdym z państw na potrzeby jakie tam występują. Niestety Polska na tle innych krajów wygląda bardzo słabo. Statystyki mieszkaniowe są smutne, dlatego że różne szacunki mówią o tym, że w Polsce brakuje od 600 tys. do 2 mln dostępnych cenowo mieszkań - powiedziała.
- Rząd zwiększa wsparcie mieszkaniowe. Obejmie nie tylko budujących, ale i najemców
- "Przyspieszy budowę nowych mieszkań". Jarosław Gowin o programie "Lokal za Grunt"
Magdalena Ruszkowska przytoczyła także dane liczbowe, które przedstawiają skalę problemu mieszkaniowego w naszym kraju. - 5 mln osób w Polsce mieszka poniżej podstawowego standardu. Jest to np. mieszkanie bez łazienki, bieżącej wody czy takie, w którym nie można sobie poradzić z zagrzybieniem i zawilgoceniem. Natomiast 15 mln Polaków mieszka w przeludnieniu, czyli powyżej dwóch osób na jedną izbę mieszkalną w domu. Gorzej pod tym względem jest w Rumunii i Bułgarii - powiedziała.
REKLAMA
- W Polsce ważna jest także struktura tego przeludnienia. 46 proc. między 24., a 26. rokiem życia nie wyprowadza się od rodziców albo mieszka z rodzeństwem. Nie jest tak dlatego, że u nas jest popularny model mieszkania wielopokoleniowego, ale dlatego że nie ma sensownej opcji do tego, aby zamieszkać samodzielnie - dodała.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Gość: Magdalena Ruszkowska (Habitat for Humanity)
Data emisji: 14.03.2021
Godzina emisji: 10:35
dz
REKLAMA