"Prezydentura Lecha Kaczyńskiego była dobrym początkiem". Prof. Łukomski o świadomości historycznej
- Narracja komunistyczna, której ofiarą padliśmy, jest zakłamaniem historii, podobna obowiązywała po 1990 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Łukomski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Prezydentura Lecha Kaczyńskiego była dobrym początkiem tego, co nastąpiło później - dodał w kontekście pamięci historycznej o Powstaniu Warszawskim.
2021-08-01, 14:25
Dziś przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. - To wydarzenie stało się obecnie "własnością historyczną nie tylko całego społeczeństwa, ale także Polaków w diasporze" - mówił prof. Grzegorz Łukomski w Uniwersytetu Adam Mickiewicza w Poznaniu. - Kiedyś Powstanie Warszawskie należało do faktów, które były usuwane w niepamięć - dodał.
Powiązany Artykuł
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny
Gość "Północ - południe" przypomniał, że "władze komunistyczne po 1945 roku przyjęły narrację propagandy historycznej, że powstanie było złem, wybuchło wbrew woli narodu i doprowadziło do hekatomby niepotrzebnych ofiar, a decyzję o nim podjęli politykierzy w Londynie, którzy nie wiedzieli nic o tym, co się tutaj działo". - Taka narracja komunistyczna, której ofiarą padliśmy, jest zakłamaniem historii - podkreślił prof. Łukomski i dodał, że podobna narracja funkcjonowała po 1990 roku.
"Pamięć społeczna przetrwała"
Gość Polskiego Radia 24 zgodził się, że kamieniem węgielnym obecnej świadomości historycznej Polaków była prezydentura Lecha Kaczyńskiego. - Prezydentura Lecha Kaczyńskiego była dobrym początkiem tego, co nastąpiło później - zaznaczył historyk. - Niestety, 2010 rok przyniósł tragiczne wydarzenia, ale pamięć społeczna przetrwała, to wydarzenie nas wzmocniło - ocenił ekspert.
Czytaj także:
- Prezydent: bez poświęcenia nie byłoby wolnej Polski
- Prof. Panfil o zasadności Powstania Warszawskiego: bezcelowość zrywu to narracja naszych ówczesnych wrogów
- Krzysztof Szwagrzyk: ci uśmiercani przez UB mieli za sobą przeszłość w Powstaniu Warszawskim
- 2010 to było katharsis, przebudzenie, oczyszczenie. Społeczeństwo przejrzało na oczy, to był przełom mentalnym i psychiczny. Polacy zaczęli spoglądać na rzeczywistość innymi oczyma. Katastrofa smoleńska, wszystko, co się z tym wiąże, ma związek z wydarzeniami, które wcześniej usiłowano wyrugować ze świadomości społecznej - powiedział prof. Grzegorz Łukomski.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
***
Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.
***
Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Grzegorz Łukomski (historyk, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)
REKLAMA
Data emisji: 1.08.2021
Godzina emisji: 12.44
mbl
Polecane
REKLAMA