"Kulminacja nienawiści do narodu polskiego". Historyk o Rzezi Woli

2021-08-05, 13:35

"Kulminacja nienawiści do narodu polskiego". Historyk o Rzezi Woli
Ludność cywilna Woli prowadzona ulicą Wolską, przypuszczalnie w pierwszych dniach sierpnia podczas tzw. Rzezi Woli. Foto: Bundesarchiv, Bild 101I-695-0412-15/Gutjahr/CC-BY-SA

- Rzeź Woli musi być od strony badawczej wypiętrzona w Europie jako największa z możliwych zbrodni niemieckich dokonanych na terenach okupowanych. Obóz koncentracyjny Auschwitz, jak i Wola muszą stanąć obok siebie - mówił w Polskim Radiu 24 historyk, Krzysztof Jabłonka.

Między 5 a 7 sierpnia 1944 r. na ulicach, w podwórzach, domach, fabrykach i szpitalach Woli doszło do bezprzykładnej w dziejach II wojny światowej, zorganizowanej masakry ludności cywilnej. Akcja wyniszczania miasta była odpowiedzią na wybuch Powstania Warszawskiego.

Powiązany Artykuł

rzeź woli 663.jpg
Rzeź Woli - nierozliczone ludobójstwo

Krzysztof Jabłonka zwracał uwagę na podobieństwo pomiędzy wydarzeniami, które miały miejsce na warszawskiej Woli, a zbrodnią na Ormianach w 1915 r. - Była ona aż tak potężna, że przez jakiś czas po prostu w nią nie wierzono. A gdy już uwierzono, nie bardzo było wiadomo, jak ma przebiegać ekspiacja, co właściwie powinno się zrobić - przypominał.

- Do dzisiaj nie wypracowano metody postawienia samego faktu rzezi Woli przed sądem, już nie mówię o sprawcach, którzy już odchodzą z tego świata, i osądzenia tego w taki sposób, żeby już raz na zawsze było to uznane za zbrodnię przeciwko całej ludzkości i symbolem zagłady miasta, jedynej tak potężnej w historii II wojny światowej. To była kulminacja nienawiści do narodu polskiego - mówił gość audycji.

Powiązany Artykuł

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Dokładna liczba ofiar rzezi Woli pozostaje wciąż nieznana. Według szacunków historyków mogło to być od 40 do 60 tys. osób. Wedle szacunków opartych na zeznaniach i dokumentach zgromadzonych w archiwach Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce w sobotę 5 sierpnia na Woli zamordowano 45 500 osób. Następnego dnia: 10 100. 7 sierpnia na terenach Woli sąsiadujących ze Śródmieściem (lub niekiedy zaliczanych do Śródmieścia) Niemcy zabili 3800 osób. Ustalenie dokładnej liczby ofiar nigdy nie będzie możliwe m.in. ze względu na zatarcie śladów zbrodni przez palenie ciał.

REKLAMA

Posłuchaj

Krzysztof jabłonka o rzezi Woli (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 20:42
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

REKLAMA

Gość: Piotr Jabłonka

Data emisji: 05.08.2021

Godzina: 12.37

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej