Media: Korea Północna testowała rakiety instalowane na platformach kolejowych
Korea Północna testowała ostatnio "system rakiet instalowanych na platformach kolejowych" - podały w czwartek północnokoreańskie media państwowe. W środę siły zbrojne Korei Południowej poinformowały, że Pjongjang wystrzelił dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu.
2021-09-16, 18:20
Według północnokoreańskiej agencji KCNA celem było uderzenie w obszar docelowy, położony na morzu 800 kilometrów od wschodniego wybrzeża Korei Północnej.
Powiązany Artykuł
![korea testy rakiet pap 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/41c45975-492d-4f04-a20e-a14b69f55add.jpg)
Testy rakietowe Pjongjangu. Korea Południowa i Japonia podwyższają gotowość bojową
W środę władze Japonii informowały, że rakiety zostały wystrzelone w odstępie pięciu minut i dotarły do wód japońskiej morskiej strefy ekonomicznej, ale nie uszkodziły żadnego okrętu ani samolotu.
Z kolei według środowego komunikatu sił zbrojnych Korei Południowej "niezidentyfikowane rakiety" zostały wystrzelone z poligonu w środkowej części Korei Północnej.
Zaawansowane pociski balistyczne
Jak pisze w czwartek japońska agencja Kyodo, Korea Płn. wystrzeliła prawdopodobnie dwie sztuki zaktualizowanej wersji KN-23, nowego typu pocisku balistycznego krótkiego zasięgu, znanego z lotu po nieregularnej trajektorii. Eksperci wojskowi twierdzą, że broń ta jest podobna do zaawansowanego pocisku balistycznego produkowanego w Rosji.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![rakieta_free_1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/12e9b63c-af60-4aea-9e3d-517c4417c874.jpg)
Agresywne działania Pjongjangu. Korea Północna wystrzeliła pociski balistyczne
"System rakietowy przewożony koleją służy jako skuteczny środek kontrataku, zdolny do zadawania silnego, wielotorowego ciosu siłom stwarzającym zagrożenie poprzez oddzielne wykonywanie zadań w różnych częściach kraju" – napisała KCNA.
Informacje agencji potwierdziło internetowe wydanie północnokoreańskiej gazety "Rodong Sinmun", które opublikowało w czwartek zdjęcia pocisku wystrzelonego z pociągu. Propagandowy dziennik pisze, że "test miał na celu potwierdzenie praktyczności sprawdzanego po raz pierwszy kolejowego systemu rakietowego, ocenę jego gotowości bojowej oraz zdolności do pełnienia dyżurów ogniowych nowo zorganizowanego pułku i opanowanie procedur postępowania w przypadku prowadzenia rzeczywistej wojny".
Informacje Japonii
Jak przekazał japoński rząd, wydaje się, że pociski są zasilane paliwem stałym i przypominają rakiety balistyczne krótkiego zasięgu wystrzelone w Korei Północnej w maju 2019 r.
Powiązany Artykuł
![Kim Dzong Un FREE 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/4ea8f23e-4230-4e9b-b285-c04fbdccb474.jpg)
Korea Północna w kryzysie. Klęski żywiołowe, pandemia i widmo głodu
Według agencji prasowej Kyodo test był nadzorowany osobiście przez Pak Jong Czona, bliskiego doradcę północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una; Pak Jong Czon na początku września został awansowany na członka Biura Politycznego Komitetu Centralnego rządzącej w Korei Płn. Partii Pracy.
REKLAMA
Zdaniem ekspertów wojskowych nie ma jednak pewności, czy tego typu system rakietowy w Korei Płn. zda egzamin, bo sieć torów kolejowych w Korei Północnej jest w bardzo złym stanie, przez co wagon z pociskiem balistycznym nie może poruszać się z dużą prędkością.
Główny sekretarz gabinetu Japonii Katsunobu Kato określił w czwartek testy koreańskiego reżimu jako "poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego narodu" oraz wyraził "głębokie zaniepokojenie" ryzykiem dla ruchu lotniczego i morskiego na tym obszarze.
Środowy test miały miejsce zaledwie dwa dni po udanych próbach północnokoreańskich pocisków manewrujących dalekiego zasięgu. KCNA informowała wówczas, że rakiety te przeleciały 1500 kilometrów, zanim uderzyły w cele.
- Korea Północna buduje mur na granicy z Chinami. Konstrukcja ma być kuloodporna
- Seul nie chce drażnić sąsiada z północy. Tradycyjne manewry z USA pod znakiem zapytania
- "Nadzieja czy rozpacz?". Siostra Kim Dzong Una ostrzega Seul przed manewrami z USA
Powiązany Artykuł
![kim dzong un 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/2941c12d-7e0f-45dc-aff1-022510edf563.jpg)
Korea Północna walczy z pandemią? Kim Dzong Un mówi o "poważnej sytuacji"
Negocjacje nuklearne
Ta próba rakietowa Pjongjangu zbiegła się w czasie z wizytą szefa chińskiej dyplomacji Wanga Yi w Seulu, gdzie omawiał on z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem kwestię negocjacji nuklearnych z Koreą Płn., które tkwią w impasie.
Negocjacje nuklearne między USA i Koreą Płn. znajdują się w martwym punkcie od zakończonego fiaskiem szczytu z udziałem ówczesnego amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa i przywódcy KRLD w lutym 2019 roku.
Po objęciu urzędu prezydenta USA Joe Biden zarządził kompleksowy przegląd polityki amerykańskiej wobec północnokoreańskiego reżimu, by określić wszystkie możliwe opcje w obliczu rosnącego zagrożenia, jakie stanowi Korea Północna.
jbt
REKLAMA
REKLAMA