Rzecznik WOT: sytuację na granicy z Białorusią możemy określić jako kryzys hybrydowy

- Sytuację na granicy z Białorusią możemy określić jako kryzys hybrydowy, wszyscy mamy świadomość tego, skąd biorą się tam migranci, kto stoi za ich pojawianiem się na granicy, jaki jest tego cel - mówił w Polskim Radiu 24 płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej.

2021-09-18, 11:08

Rzecznik WOT: sytuację na granicy z Białorusią możemy określić jako kryzys hybrydowy
Operacja "Silne Wsparcie" prowadzona jest w rejonie strefy przygranicznej z Białorusią . Foto: twitter.com/terytorialsi

Żołnierze WOT prowadzą operację "Silne Wsparcie" w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią.

Powiązany Artykuł

1200 granica usnarz gorny twitter.jpg
Artur Roland Kozłowski: stajemy przed wyzwaniem migracyjnym

Ich zadaniem jest patrolowanie miejscowości objętych stanem wyjątkowym i wspieranie mieszkańców tych terenów, a także informowanie, co zrobić w sytuacji zagrożenia. Od 3 września w działaniach biorą udział dwie brygady OT z rejonów graniczących z Białorusią.

Operacja "Silne Wsparcie"

Płk Marek Pietrzak podkreślał, że celem operacji "Silne Wsparcie" jest budowanie odporności społeczności lokalnych na kryzysy hybrydowe. - Od dawna mieliśmy świadomość sytuacji i stąd reakcja z naszej strony - pojawienie się żołnierzy WOT przy granicy, tak aby być blisko lokalnych społeczności i odpowiadać na ich potrzeby.

- Nasze pierwsze działania były skupione na kontakcie z samorządowcami, wójtami czy sołtysami. Te społeczności funkcjonują w miarę normalnie, są jednak potrzeby wynikające z obaw o to, jak może się rozwijać sytuacja. Miejmy też świadomość tego, że pojawienie się żołnierzy w mundurach Wojska Polskiego ustabilizowało sytuację, słyszeliśmy to wielokrotnie. Żołnierze cieszą się zaufaniem społecznym, kiedy się pojawiają, lokalne społeczności czują się bezpieczniej - zaznaczył.

REKLAMA

"WOT są znakomitą przepustką do służby zawodowej"

Gość audycji mówił również o planach rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej. - Kilka tygodni temu liczba terytorialsów przekroczyła 30 tys. Ciągle mamy nowych ochotników, którzy czekają na dołączenie do jednostek. Powiększamy się sukcesywnie, WOT są aktywne na wielu obszarach, zapraszamy wszystkich, którzy spełniają wymagania - mówił rzecznik formacji.

- WOT są również znakomitą przepustką do służby zawodowej. Każdy, kto chce wstąpić do służby zawodowej, może najpierw wstąpić do WOT, zobaczyć, jak wygląda wojsko, czy wyobrażenie, które ma o służbie wojskowej, jest rzeczywiste, i wtedy podjąć decyzję. Wielu żołnierzy tak robi. Służąc w WOT, nie musimy rezygnować z tego, co robimy na co dzień, możemy się uczyć czy pracować i jednocześnie założyć mundur z biało-czerwoną flagą i służyć ojczyźnie - dodał.

Posłuchaj

Płk Marek Pietrzak o operacji "Silne Wsparcie" (Polskie Radio 24 / Cafe Armia) 21:09
+
Dodaj do playlisty

W audycji także o  tegorocznym święcie Wojsk Obrony Terytorialnej, które poza uroczystym apelem na placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie będzie miało wymiar sportowej rywalizacji w wielu gminach w Polsce.

26 września, w niedzielę, odbędą się "WOTGames" - rodzinne, darmowe pikniki sportowe w całej Polsce. Więcej informacji na stronie internetowej.

REKLAMA

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji. 

    * * *

    Audycja: Cafe Armia

    Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

    Gość: płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej

    REKLAMA

    Data emisji: 18.09.2021

    Godzina emisji: 08.35

    PR24/ka

    Polecane

    REKLAMA

    Wróć do strony głównej