"Mamy co pokazać i nie wstydzimy się tego". W Wilnie odbyły się Targi Edukacyjne Szkół Polskich na Litwie

W Wilnie po raz trzeci odbyły się Targi Edukacyjne Szkół Polskich na Litwie pod nazwą "100 barw". Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna" i ma na celu promocję polskiego szkolnictwa.

2021-09-18, 15:51

"Mamy co pokazać i nie wstydzimy się tego". W Wilnie odbyły się Targi Edukacyjne Szkół Polskich na Litwie
Polskie gimnazjum im. J.I. Kraszewskiego w Wilnie. Foto: PAP/Valdemar Doveiko

Powiązany Artykuł

pap wilno dzieci 1200.jpg

Tradycyjnie targi zostały zorganizowane na Placu Katedralnym w centrum miasta. Na ponad dwudziestu stoiskach zaprezentowały się polskie przedszkola i szkoły. Oprócz tego przygotowane zostały występy uczniów oraz koncerty. Krystyna Dzierżyńska, wiceprezes "Macierzy Szkolnej" powiedziała Polskiemu Radiu, że warto pokazać jak polska szkoła kształci i wychowuje.

- Mamy co pokazać i nie wstydzimy się tego. To będzie też zachętą do posyłania dzieci do polskich szkół - zaznaczyła.

Polskie szkoły na Litwie mają wiele do zaoferowania. - Jest to wychowanie i wartości chrześcijańskie. Ale też szersze kontakty z Polską w postaci na przykład wyjazdów na kolonie - mówi Krystyna Dzierżyńska. Jak dodaje, jest to również możliwość zachowania tożsamości narodowej.


Posłuchaj

Wilno: III Targi Edukacyjne Szkół Polskich na Litwie (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

 

Zalety edukacji

Targi są organizowane, by pokazać zalety edukacji w placówkach oświatowych z polskim językiem nauczania. Również przekazywane od lat przez Polskę wyprawki dla pierwszoklasistów i jednorazowe stypendia o równowartości 500 złotych, mają na celu zachęcić rodziców do tego, aby posyłać dzieci do polskich szkół.

Tego typu formy promocji są potrzebne, gdyż oświata polska na Litwie od lat boryka się z wieloma problemami. Wśród nich jest brak obowiązku zdawania matury z języka polskiego. Przez to wyniki tego egzaminu nie są brane pod uwagę przy zdawaniu na studia. Miało to między innymi wpływ na popularność polskich placówek edukacyjnych.

Na Litwie działa ponad 70 szkół z polskim językiem nauczania. Uczy się w nich około dwanaście i pół tysiąca uczniów.

pkur

Polecane

Wróć do strony głównej