"Dochody mogą być większe od przewidywanych". Rząd planuje nowelizację budżetu
W związku z dobrą sytuacją budżetową rząd planuje w III kw. nowelizację budżetu państwa na 2021 r. - podano w wykazie prac Rady Ministrów. Rząd planuje dodatkowe działania proinwestycyjne, ale także zwiększenie środków na wynagrodzenia w budżetówce.
2021-09-20, 19:50
- Na podstawie wstępnych danych z wykonania budżetu państwa można oczekiwać, że w całym roku bieżącym dochody budżetu mogą być większe od planowanych w ustawie budżetowej. Jest to przede wszystkim konsekwencja dużo wyższego wzrostu gospodarczego, który bezpośrednio przekłada się na szybką odbudowę bazy podatkowej i dobrą sytuację finansową podatników – zarówno przedsiębiorców, jak i gospodarstw domowych. Wyższe okazują się również dochody z aukcji CO2, dywidendy i wpłata z zysku NBP - napisano.
- Mając na uwadze aktualne informacje o przebiegu pandemii i jej wpływie na gospodarkę w dalszym ciągu bardzo istotne jest prowadzenie takiej polityki budżetowej, która będzie wspierać wzrost gospodarczy. Dlatego też zasadne jest wykorzystanie dodatkowych środków przede wszystkim na działania proinwestycyjne, tak aby w dalszym ciągu łagodzić negatywne skutki pandemii poprzez zmianę ustawy budżetowej na rok 2021. Zwiększone dochody budżetu państwa planuje się wykorzystać na istotne zmniejszenie planowego w ustawie budżetowej na rok 2021 deficytu, ale także zwiększenie nakładów dla poszczególnych obszarów wydatkowych - dodano.
Powiązany Artykuł
![Kościński 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/f5e2f572-5c26-4012-8d73-8c19e778ee70.jpg)
Tadeusz Kościński: finanse publiczne są zdrowe, spełniamy kryteria z Maastricht
Przy okazji prezentacji projektu budżetu na przyszły rok MF podało, że planuje deficyt budżetu w 2021 r. na ok. 13 mld zł.
Według opisu nowelizacji budżetu zakłada ona wsparcie samorządów w realizacji inwestycji przede wszystkim na drogach gminnych i powiatowych, skierowanie dodatkowych wydatków na rozwój nowoczesnych i ekologicznych form transportu kolejowego.
- Przyspieszenie inwestycji infrastrukturalnych będzie także dodatkowym impulsem do rozwoju polskich firm z branży budownictwa - dodano.
Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na kontynuację procesu modernizacji i zwiększenia zdolności operacyjnych Sił Zbrojnych RP, na bieżące funkcjonowanie oraz na zadania inwestycyjne jednostek organizacyjnych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.
- Zakłada się także dodatkowe wsparcie dla instytucji szkolnictwa wyższego i nauki na realizację zadań inwestycyjnych, co stanowić będzie pozytywny impuls dla gospodarki i umożliwi lepszą współpracę pomiędzy sektorem nauki a przedsiębiorcami. Zwiększone zostaną także wydatki na finansowanie zadań w zakresie kultury, rolnictwa czy też górnictwo węgla kamiennego - czytamy.
Powiązany Artykuł
![Pieniądze banknoty gotówka free shutt-1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/2421db88-f3da-4289-b50d-0fb02a5a11d0.jpg)
Po czerwcu 28 mld zł nadwyżki w budżecie. Resort finansów podał dane
W projekcie ustawy planowane jest także przekazanie dodatkowych środków na wzrost wynagrodzeń w tzw. budżetówce z przeznaczeniem na nagrody dla pracowników. Dodatkowe wsparcie planuje się także dla osób niepełnosprawnych poprzez dalsze zasilenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Zakłada się także wsparcia samorządów w realizacji zadań własnych JST poprzez przyznanie dodatkowych środków subwencyjnych.
REKLAMA
PR24, akg
REKLAMA