Kryzys energetyczny w Chinach. Prof. Mierzejewski: zielona transformacja idzie krok do tyłu
- Kryzys energetyczny w Chinach kumuluje się, pozamykane są zakłady i firmy, są nawet braki w dostępie energii w gospodarstwach domowych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Dominik Mierzejewski z Ośrodka Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego.
2021-11-03, 20:30
Gość PR24 komentował informacje na temat wezwania Chińczyków do tego, by gromadzili zapasy jedzenia przed zimą. Prof. Dominik Mierzejewski wyjaśnił, że takie wezwania to nic nowego w tym kraju, a to ostatnie wydaje się już standardem.
- Obecnie jednak apel władz centralnych odnosi się do tego, że kryzys, o którym słychać w sprawach energii elektrycznej, jest poważniejszy. Wydaje się, że Chiny padają ofiarą swojej deklaracji walki z globalnym ociepleniem, otwierane są kopalnie, ponieważ brakuje węgla - powiedział gość PR24.
Powiązany Artykuł
"Środki na transformację powinny być duże i dystrybuowane sprawiedliwe". Marszałkowski o szczycie COP26 w Glasgow
Dodał, że Chiny chciały ogłosić się liderem walki z ociepleniem klimatycznym, ponieważ wycofały się z niej Stany Zjednoczone. Pekin natomiast pozostał na polu walki jako lider, narzucając bardzo wysokie standardy, ale zamykanie kopalń od 2016 r. spowodowało niedobory energii.
"Zielona transformacja robi krok do tyłu"
- Kryzys przed zimą kumuluje się, pozamykane są zakłady i firmy, są braki w dostępie energii w gospodarstwach domowych, czyli ta transformacja w kierunku zielonych technologii w Chinach idzie krok do tyłu, przejście to stanęło pod dużym znakiem zapytania - mówił prof. Dominik Mierzejewski.
REKLAMA
Chiny, jako największy światowy konsument węgla, importowały łącznie 197,69 mln ton w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2021 roku. Oznacza to spadek o 10 proc. rok do roku. Jednak w sierpniu import węgla wzrósł o ponad jedną trzecią ze względu na ograniczone dostawy krajowe.
Ożywienie popytu na towary z chińskich fabryk sprawia, że produkcja węgla nie nadąża za zapotrzebowaniem na energię. Sprawy nie ułatwiają nowe przepisy mające sprzyjać osiągnięciu neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060 roku. W wyniku takich decyzji produkcja węgla spowolniła.
Gościem audycji była też dr Joanna Beczkowska z Ośrodka Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego. Mówiła o szczycie Grupy V4 i planowanym spotkaniu polskiego premiera z przywódcą Korei Południowej.
Posłuchaj
REKLAMA
***
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: prof. Dominik Mierzejewski z Ośrodka Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego
Data emisji: 03.11.2021
REKLAMA
Godzina: 19:33
Polecane
REKLAMA