Dobre prognozy dla branży fotowoltaicznej w Polsce - sprzedaż instalacji będzie w następnych latach rosła
Jak się okazuje, można zarobić na podwyżkach cen prądu. Dotyczy to np. branży fotowoltaiki, która spodziewa się w 2022 r. wzrostu sprzedaży średnich i dużych instalacji PV do firm, stających w obliczu podwyżek cen prądu. Na wzrost obrotów liczą też producenci paneli dla odbiorców indywidualnych w związku ze zmianą modelu rozliczeń.
2021-11-11, 14:45
- W bieżącym roku ok. 70-75 proc. sprzedaży trafiało do odbiorców indywidualnych, reszta do firm - powiedział dyrektor zarządzający dystrybutora komponentów instalacji PV Manitu Solar Piotr Kisiel.
Jak ocenił, biorąc pod uwagę ostatni kwartał 2021 r. oraz pierwszy kwartał przyszłego roku - to ten ciężar przesuwa się jeszcze bardziej w kierunku odbiorców indywidualnych, bo potencjalni nowi prosumenci będą chcieli znaleźć się jeszcze w starym, opustowym systemie rozliczeń.
Powiązany Artykuł
![panele słoneczne fotowoltaika energetyka 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/606b3d59-ad11-4899-8e5f-a11bba076c2a.jpg)
Kongres ESG Polska Moc Biznesu. Elektromobilność i zielona energia nabiera w Polsce rozpędu
Prosumenci indywidualni spieszą się z instalacjami w związku ze zmianą zasad rozliczeń
Znowelizowana przez Sejm ustawa o OZE - którą jeszcze musi zająć się Senat - przewiduje, że wszyscy, którzy staną się prosumentami do dnia wejścia w życie regulacji, będą rozliczani na dotychczasowych zasadach - w systemie opustów - przez 15 lat.
Dla nowych prosumentów od 1 kwietnia 2022 r. obowiązywał będzie net billing - system oparty na odkupie nadwyżek energii.
REKLAMA
- Spodziewamy się, że zmiana systemu rozliczania prosumentów z opustów na odkup energii doprowadzi do niewielkiego, ale jednak, spadku zainteresowania instalacjami prosumenckimi, tymi najbardziej popularnymi, z segmentu, który w ostatnich czasach rósł najbardziej - ocenił Kisiel.
Powiązany Artykuł
![fotowoltaika 1200.png](http://static.prsa.pl/images/cca1a1bf-5123-476d-9470-e1e38b30ede3.jpg)
Przybywa prosumentów, rośnie moc instalacji fotowoltaicznych. Resort klimatu podał dane
Rośnie zainteresowanie fotowoltaiką wśród firm. Chcą uprzedzić podwyżki cen energii
Jednocześnie spodziewa się wzrostu sprzedaży rzędu 20-30 proc. instalacji średnich i większych, używanych przez firmy.
- Szybko rosnące ceny energii powodują, że dla firmy, w której zużycie energii elektrycznej pokrywa się przeważnie z produkcją z fotowoltaiki, nie ma większego znaczenia model rozliczeń, ponieważ praktycznie całość energii, którą wyprodukuje w ciągu dnia, od razu zużyje. A prognozuje się, że przyszłym roku ceny energii elektrycznej dla firm wzrosną o 40-60 proc., więc fotowoltaika dla takich przedsiębiorstw jest racjonalnym wyjściem - ocenił dyrektor Manitu Solar.
Uniezależnienie się od cen energii elektrycznej to dominujący motyw inwestycji przez firmy w fotowoltaikę we wrześniowym badaniu "OZE Index - Stosunek firm do inwestycji w instalacje fotowoltaiczne", przeprowadzonym przez firmę Alians OZE razem z instytutem badawczym ARC.
REKLAMA
54 proc. z ponad 300 przebadanych przedsiębiorstw jako główny motyw inwestycji podało niezależność od podwyżek cen prądu, 51 proc. wskazało na ekologię, a 31 proc. - że PV to darmowe źródło energii.
- To naturalny ruch właścicieli biznesów, którzy bardzo dobrze potrafią kalkulować i docenili oszczędności, jakie generuje instalacja fotowoltaiczna - ocenia członek zarządu Alians OZE Jakub Jadziewicz.
Jak dodaje, wymierną wartością jest również wygoda i oszczędność czasu, zarówno w zamówieniu instalacji, jak i korzystaniu z niej.
Powiązany Artykuł
![FOTOWOLTAIKA PIXABAY.jpg](http://static.prsa.pl/images/4b1d632e-8a9c-4b8e-8bfa-6059c8f332cc.jpg)
Powstała lista certyfikowanych urządzeń do podłączania fotowoltaiki. Sprawdź, co znalazło się w wykazie
- Nowoczesne firmy oferujące fotowoltaikę podczas wizyty dokonują specjalistycznych pomiarów i tworzą profesjonalne wizualizacje, dzięki czemu klient otrzymuje kompleksową ofertę w trakcie jednego spotkania - podkreślił Jadziewicz.
REKLAMA
Instalacje będą się rozwijać, ale w parze z magazynami energii
Piotr Kisiel spodziewa się też dalszego rozwoju fotowoltaiki prosumenckiej, choć zainteresowanie nią może nieco spaść.
- Program Mój prąd 4.0. który prawdopodobnie wystartuje w I kwartale 2022 r. będzie wspierał inne rozwiązania niż sama fotowoltaika - premiujące autokonsumpcję, jak magazyny energii. Przy korzystnym ustawieniu różnych elementów programu, spodziewamy się, że fotowoltaika będzie się dalej rozwijać, ale już w parze z np. domowymi magazynami energii - podkreślił.
Nadal firmy instalujące fotowoltaikę mają problemy z dostawami jej elementów z Chin
Dyrektor zarządzający Manitu Solar podkreśla, że branża fotowoltaiczna mocno broniła się przed zakłóceniami dostaw, ale jednak te łańcuchy notują problemy.
- Rynek jest tak skonstruowany, że większość modułów fotowoltaicznych pochodzi z Chin. A tam produkcja staje, np. ze względu na ograniczenia w dostawie energii eklektycznej. Już widzimy, że zamówienia planowane na koniec tego roku i początek przyszłego zostały mocno ograniczone. Podobnie jest z elektroniką, falownikami, gdzie zaczyna brakować chipsetów - powiedział Piotr Kisiel.
REKLAMA
Jego zdaniem, jest szansa na przeniesienie produkcji niektórych elementów do Europy, w Polsce mamy przecież dwóch producentów modułów, chociaż używają komponentów z Chin.
- Odtworzenie całego łańcucha produkcji w Europie będzie jednak bardzo trudne. Niemniej jednak powinna być dywersyfikacja miejsc produkcji, bo pandemia pokazała, jak niebezpieczne jest koncentrowanie produkcji w jednym kraju czy jednym regionie - podkreślił.
Z ostatnich danych Agencji Rynku Energii wynika, że moc zainstalowana fotowoltaiki w Polce wynosiła prawie 6 GW i w ciągu roku urosła dwukrotnie. Ze słońca w 2021 r. powstało 4 proc. wyprodukowanej w kraju energii elektrycznej.
PAP, jk
REKLAMA
REKLAMA