Chiny na progu stagflacji. Rosną obawy o wzrost gospodarczy, inflację i zatrudnienie

Chińska gospodarka stoi przed "okresowymi, strukturalnymi i cyklicznymi ograniczeniami". Rosną obawy o perspektywy wzrostu gospodarczego. Chiny mogą wejść w okres stagflacji.

2021-11-29, 06:45

Chiny na progu stagflacji. Rosną obawy o wzrost gospodarczy, inflację i zatrudnienie
Chinom grozi stagflacja.Foto: Shutterstock/Ascannio

Liu Shijin, członek komitetu polityki monetarnej w Ludowym Banku Chin (PBOC), powiedział, że podczas gdy ryzyko inflacji jest pod kontrolą, utrzymujący się wysoki indeks cen producentów (PPI), który odzwierciedla ceny, jakie fabryki pobierają od hurtowników za swoje produkty, może zwiększyć presję na ogólne ryzyko inflacji.

Inflacja konsumencka w Chinach pozostała ostatnio przytłumiona, ceny wzrosły zaledwie o 1,5 procent w październiku w stosunku do roku poprzedniego, w porównaniu ze wzrostem o 0,7 procent we wrześniu, ale PPI wzrósł o 13,5 procent w zeszłym miesiącu w stosunku do roku poprzedniego, w porównaniu z 10,7 procent we wrześniu - najwięcej od lipca 1995 roku.


Ryzyko stagflacji

- Możliwe, że tempo wzrostu gospodarczego jest zbyt wolne. Wysoki wskaźnik PPI może przełożyć się na wysokie ceny płacone przez konsumentów - powiedział Liu w na konferencji zorganizowanej przez Renmin University of China, dodając, że Chiny mogą wejść w okres stagflacji.

Stagflacja to sytuacja, w której niski wzrost gospodarczy i wysoka inflacja występują w tym samym czasie, potencjalnie prowadząc do wyższego bezrobocia i niższego wzrostu płac.

Liu ostrzegł, że stagflacja może w przyszłym roku zaważyć na i tak już borykającej się z problemami gospodarce. Jest to najnowszy sygnał, że rząd może rozważać podjęcie agresywnych kroków w celu rozwiązania problemu spowolnienia wzrostu, w tym pierwszej obniżki stóp procentowych od początku 2020 roku.

Gospodarka Chin wzrosła w trzecim kwartale o 4,9 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, co oznacza spadek z poziomu 7,9 procent wzrostu odnotowanego w drugim kwartale.

W swoim raporcie z realizacji polityki monetarnej w trzecim kwartale, opublikowanym w piątek, PBOC powiedział, że nadal będzie dążył do osiągnięcia równowagi pomiędzy wzrostem gospodarczym a kontrolą ryzyka, ale przyznał, że coraz trudniej jest utrzymać płynność gospodarki w wyniku "okresowych, strukturalnych i cyklicznych ograniczeń".


Problemy wewnętrzne

Politycy i doradcy są coraz bardziej zaniepokojeni perspektywami wzrostu Chin, a Pekin zintensyfikował swoje wysiłki w celu zmniejszenia dźwigni finansowej w sektorze nieruchomości i ograniczenia ryzyka związanego z pozabilansowymi pożyczkami, tzw. ukrytymi długami samorządów lokalnych.

Premier Li Keqiang powiedział przedstawicielom biznesu, że obecnie mamy do czynienia z "nową" presją na gospodarkę, podkreślając, że rząd musi skupić się na utrzymaniu stałego zatrudnienia i zapewnieniu wsparcia małym chińskim producentom, którzy widzą, że ich marże zysku są ograniczane przez wysokie ceny towarów.

Raport PBOC podkreślił również, że niepewność związana z koronawirusem oraz ograniczenie zakupów aktywów przez amerykańską Rezerwę Federalną w świetle rosnącego ryzyka inflacyjnego to jedne z kluczowych wyzwań dla chińskiej gospodarki.

PolskieRadio24.pl/ SCMP/ CNN/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej