Przedsiębiorcy w strefie przygranicznej. Stefaniuk: trwają rozmowy z UE ws. pomocy publicznej
Żeby pomóc przedsiębiorcom w strefie przygranicznej, Unia Europejska musi wyrazić zgodę na większą kwotę pomocy publicznej de minimis. W tej sprawie negocjacje trwają - mówił w PR24 Dariusz Stefaniuk, poseł PiS. Gościem PR24 była także Bożena Żelazowska z PSL.
2021-12-07, 09:55
Przy granicy Polski z Białorusią przez blisko 3 miesiące, od września do listopada, obowiązywał stan wyjątkowy. Chociaż obejmował on tylko 3-kilometrowy pas przygraniczny, to jednak na obszarze objętym tym stanem znalazły się 183 miejscowości. Po upłynięciu okresu stanu wyjątkowego weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie granic, która sprawiła, że obszar ten dalej objęty jest zakazem wjazdu. W audycji "Dwie strony" Dariusz Stefaniuk i Bożena Żelazowska mówili o sytuacji przedsiębiorców na tym terenie.
"Rząd powinien reagować szybko"
Bożena Żelazowska z PSL zwróciła uwagę na to, że sytuacja przedsiębiorców w strefie przygranicznej jest trudna, na co oni niejednokrotnie zwracali uwagę. Główny problem, jak mówiła, wynika z faktu, że wstrzymany jest ruch graniczny, przez co gospodarstwa agroturystyczne i pensjonaty nie zarabiają.
- Liczymy na szybką reakcję polskiego rządu w tym zakresie, aby pomóc przedsiębiorcom działającym właśnie w tym terenie. Myślę, że tutaj - oprócz tych działań, które rząd do tej pory zadeklarował - powinna być szybsza reakcja, bo idą święta, ceny rosną, inflacja szaleje. A to są młodzi ludzie i starsi ludzie, którzy są teraz pozbawieni dochodów - mówiła Bożena Żelazowska.
Stefaniuk: jest pomoc dla przedsiębiorców w strefie przygranicznej
Dariusz Stefaniuk z PiS-u zauważył, że przedsiębiorcy od razu, jak wprowadzono stan wyjątkowy, zostali "zauważeni", bo wprowadzono specustawę o rekompensatach. Ta specustawa wprowadza odszkodowania na poziomie przekraczającym 60 proc. średnich przychodów z minionych miesięcy. Jak wyjaśnił specjalnie tak ustalono w ustawie, żeby tym okresem "wzorcowym" był okres wakacyjny, kiedy przedsiębiorstwa turystyczne miały najwyższe dochody.
REKLAMA
- Ja mam cały czas kontakt z tymi przedsiębiorstwami, które z powodu stanu wyjątkowego zawiesiły swoją działalność, nie mogą funkcjonować. To, co dzisiaj powinniśmy zrobić, to jest to, aby z Unią Europejską wynegocjować większą kwotę pomocy de minimis. Ponieważ wielu tych przedsiębiorców dostało wsparcie z tarcz covidowych (...), a ponieważ ta pomoc de minimis się kumuluje, część z nich dziś, w 2021 roku, przekracza ten poziom dopuszczalny i nie mogą otrzymać pomocy od państwa. Są tacy przedsiębiorcy. Więc musimy zwiększyć tę pomoc, musimy wynegocjować to z UE - mówił Dariusz Stefaniuk.
- Wiceszef MSWiA: polskie służby stawiły twardy opór wobec działań Mińska
- Jacek Saryusz-Wolski o skandalu finansowym w TSUE: EPL liczy na to, że ta sprawa się rozmyje
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Dwie strony"
Prowadzi: Dorota Kania
Goście: Dariusz Stefaniuk (PiS), Bożena Żelazowska (PSL)
Data emisji: 07.12.2021
Godzina emisji: 08.06
REKLAMA
PR24/jmo
REKLAMA