"Nie zabrania istnienia TVN". Jałowiczor o nowelizacji ustawy medialnej
- Ta ustawa zabrania posiadania większościowego pakietu w mediach przez podmiot spoza Unii Europejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego", komentując nowelizację ustawy medialnej. - W przypadku TVN oznacza to, że amerykańscy udziałowcy utraciliby więc kontrolę nad stacją, choć nie całkowicie - wskazał.
2021-12-21, 13:28
Sejm odrzucił w piątek uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji ustawy medialnej i tym samym trafi ona na biurko prezydenta w pierwotnej, przyjętej przez Sejm, wersji. Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi pochodzącymi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy między innymi stacji TVN, która należy do amerykańskiego Discovery.
"Nie zabrania istnienia TVN"
- Ta ustawa nie zabrania istnienia TVN - podkreślił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego". Rozmówca Polskiego Radia 24 przypomniał, że w wielu krajach funkcjonują podobne przepisy. Przywołał przykład Francji, gdzie obowiązują przepisy antykoncentracyjne, które nie zakazują wprost udziału właściciela z zagranicy, ale "media muszą być generalnie rozproszone", wskutek czego "udziałowiec - skądkolwiek by był - nie może kontrolować całego rynku i w ten sposób wpływać na debatę publiczną".
- W Niemczech też są pewne regulacje i kiedy Amerykanie kupili udziały - choć nie większościowe - w Ringier Axel Springer od Szwajcarów, to była wielka sensacja i panika w firmie. Swoje sposoby mają też Węgrzy. To, że tego typu przepisy państwo wprowadza, to nic szczególnie zaskakującego, choć w tym wypadku rzeczywiście dużą zmianą na rynku medialnym będzie to, co stanie się z TVN, o ile ustawa wejdzie w życie - wskazał publicysta.
- Ta ustawa zabrania posiadania większościowego pakietu w mediach przez podmiot spoza Unii Europejskiej (wł.: EOG) W przypadku TVN oznacza to, że amerykańscy udziałowcy musieliby się pozbyć bodajże 2 proc. udziałów w całości - mają minimalnie większościowy pakiet w TVN. W tej sytuacji udziałowiec amerykański traciłby kontrolę nad stacją, choć nie całkowicie. Nie jest tak, że TVN przestałby istnieć i nie jest tak, że Amerykanie musieliby się z niego całkowicie wycofać - wyjaśnił gość "Północ-południe".
REKLAMA
"Linia stacji jest podobna"
Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że "ma duże wątpliwości", czy nowelizacja ustawy medialnej w razie wejścia w życie wpłynęłaby na zmianę politycznego profilu stacji. - TVN zmieniał już właściciela - o ile pamiętam, dwukrotnie - i z tego powodu linia tego, co jest mówione w "Faktach", czy "Kropce nad i" nie zmieniła się ani trochę - przypomniał.
- Jeśli była jakaś zmiana polityczna czy światopoglądowa w TVN, to w czasach Aleksandra Kwaśniewskiego był moment, kiedy ta telewizja trochę go atakowała, czyli była trochę na prawo od tego, co teraz. Poza tym, ewentualnie, być może stacja coraz bardziej ciąży w lewo światopoglądowo, ale też nie wiem, czy taką tezę dałoby się udowodnić. Linia stacji jest podobna - ocenił Jakub Jałowiczor.
Posłuchaj
Jakub Jałowiczor: ustawa medialna nie zabrania istnienia TVN ("Północ-Południe"/ PR24) 23:02
Dodaj do playlisty
Więcej w nagraniu.
Czytaj także:
- Afera FOZZ, służby specjalne PRL, raje podatkowe. Reportaż "Holding" odsłania kulisy powstania TVN
- Nowelizacja ustawy medialnej. Prof. Janusz Kawecki: to koło ratunkowe dla TVN
- "Zupełnie nieprawdziwa histeria". Politolog o reakcji opozycji na ustawę medialną
Obejrzyj także rozmowę z Martą Kubiak z PiS i Jarosławem Sachajką z Kukiz'15 w popołudniówce Polskiego Radia 24:
***
Audycja: "Północ-południe"
REKLAMA
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny")
Data emisji: 21.12.2021
Godzina emisji: 12.37
REKLAMA
Polskie Radio 24, IAR/ mbl
Polecane
REKLAMA