Dr Karnkowski o ustawie medialnej: upodabnia polskie przepisy do tych obowiązujących w innych krajach UE
- Ciekawą rzeczą jest rozkręcona wokół tego histeria i narracja, że to kneblowanie jedynej niezależnej stacji telewizyjnej. To typowe dla części mediów i opozycji sprowadzanie sprawy do absurdu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Karnkowski (Gazeta Polska).
2021-12-22, 14:04
Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to między innymi stacji TVN, która należy do amerykańskiego koncernu Discovery.
Sejm przyjął nowe prawo w sierpniu. We wrześniu ustawa została odrzucona przez Senat. Teraz posłowie odrzucili decyzję senatorów, w związku z czym ustawa trafiła do prezydenta.
Andrzej Duda może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Uchwalenie ustawy wywołało protesty z udziałem polityków opozycji.
"Ustawa upodabnia polskie przepisy do tych z krajów UE"
Jak zaznaczył dr Krzysztof Karnkowski, ustawa upodabnia polskie przepisy do tych obowiązujących w innych krajach UE. - Kolejny raz możemy zobaczyć, że nam trochę mniej wolno niż innych państwom, podobnie jak w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Tyle że my to już wiemy i musimy próbować z tym jakoś walczyć, więc ta ustawa miała być pewną deklaracją pewnej podmiotowości państwa polskiego - zaznaczył.
REKLAMA
"Rządzący na tej ustawie mogą więcej stracić niż zyskać"
Publicysta przypominał, że prezydent dawał wiele sygnałów, iż ustawę medialną w jakimś stopniu zawetuje, zwrócił też uwagę na pewne niebezpieczne, jego zdaniem, zapisy kryjące się w nowelizacji.
- Znalazła się tam poprawka Konfederacji (…) przyjęta także głosami opozycji przy sprzeciwie PiS, w której to jest mowa o tym, że członkowie KRRiTV oraz Rady Mediów Narodowych będą wybierani za zgodą Sejmu i Senatu, co powoduje, że to ciało będzie praktycznie niewybieralne, pamiętamy problem z obsadzeniem stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich (…) W tej ustawie z jednej strony los TVN czy jakiejkolwiek zmiany właścicielskiej czy narracyjnej nie jest pewny, z drugiej mamy poważne ryzyko utraty wpływu na media publiczne (…). Rządzący na tej ustawie mogą więcej stracić niż zyskać i to niezależnie od oskarżeń o łamanie sojuszy, naruszanie praworządności czy cenzurowanie, to może być nieopłacalne politycznie - zaznaczył gość audycji.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: Północ - Południe
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: dr Krzysztof Karnkowski
Data emisji: 22.12.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 12.35
PR24/ka
Polecane
REKLAMA