"Pochylamy się nad losem zwierząt". Minister rolnictwa o rozporządzeniu ws. prowadzenia schronisk
- To nie jest tak, że schroniska prowadzą wyłącznie działalność charytatywną. Ten, kto bierze pieniądze za utrzymanie zwierząt, czyli większość schronisk, powinien zapewnić zwierzętom godne warunki - mówił w Polskim Radiu 24 wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, który podpisał rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt.
2022-01-21, 07:55
Nowe przepisy, które wejdą w życie w przyszłym roku, zakładają podwyższenie standardu opieki nad zwierzętami w schroniskach. Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podpisał nowe rozporządzenie w tej sprawie. Regulacja dotyczyć ma między innymi minimalnej temperatury utrzymywanej w kojcach, warunków przechowywania karmy oraz całodobowej opieki nad czworonogami. Dyżury w placówkach będą mogły pełnić grupy z co najmniej jedną osobą z wykształceniem zootechnicznym lub weterynaryjnym.
Wicepremier Henryk Kowalczyk podkreślił, że rozporządzenie uściśla warunki przebywania zwierząt w schroniskach. - Rozporządzenie znacznie podnosi standard utrzymywania schronisk, pochylamy się nad zwierzętami - powiedział.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że schroniska prowadzone przez samorządy lub korzystające z pieniędzy samorządowych mają dość wysokie wpływy. - Chcielibyśmy, by te pieniądze nie szły na inne cele, tylko na warunki utrzymania zwierząt. Gminy płacą za utrzymanie zwierząt w schroniskach. To nie jest tak, że schroniska prowadzą wyłącznie działalność charytatywną. Ten, kto bierze pieniądze za utrzymanie zwierząt, czyli większość schronisk, powinien zapewnić zwierzętom godne warunki - tłumaczył minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Dodał w tym kontekście, że nie będzie powrotu do tzw. piątki dla zwierząt. - Zapis, który pozwalał organizacjom pozarządowym na odbieranie zwierząt rolnikom był nie do przyjęcia. Mielibyśmy więcej nadużyć niż obecnie - stwierdził Kowalczyk.
REKLAMA
- Wścieklizna w Warszawie i na Mazowszu. Obowiązkowe szczepienia kotów
- Dramatyczne warunki w kociarni Na Paluchu. Wolontariusze skarżą się na złe wydawanie pieniędzy
Przyjęło się uważać, że emitentem CO2 w Europie są również zwierzęta. - Tu nie chodzi o objęcie opieką zwierząt. Prowadząc dalej to rozumowanie, człowiek, wydychając powietrze, też uwalnia CO2. Może będziemy niedługo redukować liczbę ludzi? Chrońmy klimat, ale róbmy to rozsądnie. Nie może to być na zasadzie, że nie zwracamy uwagi na bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe. Kraje poza UE emitują znacznie więcej CO2. Polityka klimatyczna musi być globalna. Redukując emisje CO2 w jednym kraju, nie doprowadzimy do powszechnej szczęśliwości. To nie przyniesie efektów. Nastała moda w UE na bycie ambitnym w polityce klimatycznej, co jest bardzo kosztowne. Opłaty za emisję CO2 wzrosły wielokrotnie i na tym pewnie nie koniec. Według mnie to ideologiczne działanie pozbawione zdroworozsądkowych podstaw - podsumował wicepremier Henryk Kowalczyk.
Posłuchaj
Rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt zastąpi dotychczas obowiązujące rozporządzenie z 23 czerwca 2004 r. o tym samym tytule. Dotyczy wszystkich podmiotów utrzymywanych przez gminy, fundacje, a także podmioty prywatne.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
** *
Audycja: 24 Pytania - Rozmowa Poranka
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Henryk Kowalczyk (minister rolnictwa i rozwoju wsi)
Data emisji: 21.01.2022
Godzina emisji: 7.06
PR24
REKLAMA