"Wielka dama polskiej sceny". Prezydent i minister kultury żegnają Barbarę Krafftównę

W mediach społecznościowych prezydent oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego zamieścili wpisy, w których wspominają zmarłą Barbarę Krafftównę. "Dziś ze smutkiem przyjąłem wiadomość o Jej odejściu. Pozostaje w swoich kreacjach. R.I.P." - napisał Andrzej Duda. Piotr Gliński napisał z kolei: "(...) Dzisiaj z żalem dziękuję za wszystko. (...) Niech spoczywa w pokoju!".

2022-01-23, 12:50

"Wielka dama polskiej sceny". Prezydent i minister kultury żegnają Barbarę Krafftównę

We wpisie na Twitterze prezydent zacytował zmarłą artystkę: "Jestem bardzo chciwa i głodna wszelkich radości (…) W końcu śmiechem da się zabliźnić rany" i dodał, że "tak mówiła i żyła Wielka Dama polskiej sceny". Andrzej Duda podkreślił, że ze smutkiem przyjął wiadomość o jej odejściu.

Swój żal wyraził także wicepremier minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który podkreślił smutek z powodu śmierci Barbary Krafftówny i przypomniał, że w 2019 roku nagrodził ją za całokształt dokonań artystycznych.

"Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o śmierci Barbary Krafftówny, niezapomnianej Felicji z »Jak być kochaną«, znakomitej aktorki, która mimo trudnych osobistych doświadczeń do końca zachowała pogodę ducha, uśmiech i niepowtarzalny urok" - napisał wicepremier. 

"W 2019 r. miałem wielką przyjemność przekazać Pani Barbarze nagrodę ministra za całokształt dokonań artystycznych. Dzisiaj z żalem dziękuję za wszystko. Niech spoczywa w pokoju!" - dodał szef resortu kultury.

ZASP podał w niedzielę, że Barbara Krafftówna "pozostając do ostatnich chwil wśród swoich przyjaciół w Domu Artystów w Skolimowie, odeszła dziś w nocy". Aktorka miała 93 lata.

REKLAMA

Posłuchaj

Prezes Polskiego Radia RDC Tadeusz Deszkiewicz wspomina Barbarę Krafftównę (IAR) 0:34
+
Dodaj do playlisty

Barbara Krafftówna - rys biograficzny

Barbara Krafftówna urodziła się 5 grudnia 1928 roku w Warszawie. W czasie drugiej wojny światowej uczyła się aktorstwa w konspiracyjnym Studiu Dramatycznym Iwo Galla, działającym przy krakowskim Teatrze Starym. Po wojnie występowała w Teatrze Wybrzeże, gdzie debiutowała rolą Rybaczki w sztuce Tadeusza Gajcego "Homer i Orchidea". W kolejnych latach grała między innymi w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi i warszawskich teatrach: Dramatycznym, Współczesnym i Narodowym. Występowała także w kabaretach: Pod Egidą i Starszych Panów.

Popularność przyniosły jej role: Honoraty w serialu "Czterej pancerni i pies" i pani Makowieckiej w "Przygodach pana Michała". Zagrała w wielu filmach, między innymi Stefkę w "Popiele i diamencie" Andrzeja Wajdy oraz Felicję w "Jak być kochaną" Wojciecha Jerzego Hasa. Występowała także w filmach Kazimierza Kutza, Janusza Kondratiuka i Stanisława Barei.

Posłuchaj

Jan Englert wspomina Barbarę Krafftównę (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

nj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej